Niepodległa, czyli jak to z Polską było

2023-11-08

Już tylko trzy dni dzielą nas nas od wielkiego, ogólnopolskiego święta – 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty nastrój zawitał w związku z tym do naszej biblioteki. W przytulnej dziecięcej części wszystko przygotowane na spotkanie dzieci z historią. Biało-czerwone akcenty, wystawki książkowe i tablice czekają na naszych gości. Wraz z wybiciem godziny dziewiątej pojawili się uczniowie klasy I „A” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Choć jest to klasa mieszana – uczą się w niej dzieci z Ukrainy – wszyscy byli gotowi do patriotycznego spaceru. By poznać historię Niepodległej dzieciaki wybrały się na spacer po rodzinnym mieście – Kielcach. Ile tu pamiątek związanych z wydarzeniami lat 1914 i 1918 - trudno wszystkie policzyć.

Mali odkrywcy dzielnie wędrując ulicami miasta odkryli te 12 najważniejszych – zwiedzili Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w Pałacu Biskupim, podziwiali pomniki Legionowej Czwórki, Marszałka na Kasztance i ten Czynu Niepodległościowego. Z radością wysłuchali kurantu rozbrzmiewającego w południe na ulicy Leonarda. Dla ciekawych to melodia legionowej pieśni „My, Pierwsza Brygada”. Arcyciekawej wędrówce towarzyszyła lektor – pani Ania, która opowiadała o Legionach, marszałku Józefie Piłsudskim i tajemnicach związanych z historią „Niepodległej” w Kielcach.

Dzisiejsza wycieczka rozpoczęła się i zakończyła w naszej bibliotece. Tu, po chwili odpoczynku nastąpiło wielkie odznaczanie. Mali tropiciele okazali się nie tylko super słuchaczami, ale też patriotami. W podziękowaniu za wspólnie spędzony czas każde dziecko otrzymało jedyny i niepowtarzalny kotylion. Jak nic przyda się na sobotnie uroczystości.

P.S. Zadajecie pytanie, dlaczego dzisiejszy spacer dotyczył Legionów Piłsudskiego, odpowiedź jest prosta: „Siwy Strzelca strój…” to początek długiej 4-letniej drogi do wolności, do Niepodległej POLSKI.