Kielce - raj dla dzieciaka

2023-11-06

Poniedziałkowy ranek, 6 listopada przywitał nas silnymi porywami wiatru. To one do naszej biblioteki „przywiały” „Motylki” i „Zajączki z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach. Dzielne przedszkolaki postanowiły w zaprzyjaźnionej placówce stanąć w konkursowe szranki. Konkurs „Kielce – raj dla dzieciaka” to zabawa ze znajomości naszej małej ojczyzny – Kielc. Wędrując po mieście, a raczej unosząc się nad nim na czarodziejskim dywanie dzieciaki odgadywały, co kryje się pod wesołymi znakami zapytania. Krótkie informacje ułatwiały rozpoznanie „rajskiego miejsca”.

Niektóre były proste, inne nieco trudniejsze. Chwila zastanowienia i odpowiedź gotowa. Plansza pokazowa wypełniona kolorowymi zdjęciami uzupełniona została odpowiednimi podpisami. To była pierwsza z konkurencji. By upewnić się, że dzieciaki dobrze znają swoje rodzinne miasto zaprosiliśmy do zabawy „Kieleckie abecadło” Olgi Darewicz-Uberman. Konkurencja druga to pościg za uciekinierami, którzy ukryli się w Kielcach, a owi zbiegowie to literki polskiego alfabetu. Gdzie ukryło się „d”, czy „z” skrywa się w budynku pewnego muzeum, a „u” odleciało kieleckim Unikatowo-Fantastycznym Obiektem? To tylko przykładowe pytania. Czy przedszkolaki uporały się z zadaniem? Oczywiście. Przed nami ostatni akcent dzisiejszego spotkania – uroczyste wręczenie medali z napisem I love Kielce, który otrzymują prawdziwi znawcy Kielc.

P.S. Biblioteczne jury przyznało wszystkim członkom grup „Motylków” i „Zajączków” zaszczytny tytuł „DZIECIĘCEGO PRZEWODNIKA KIELECKIEGO”