Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Tolerancja i życzliwość według „Motylków”

2023-11-27

27 listopada, podczas zajęć w Filii nr 4 grupa starszaków z PS nr 2 z ul. Sowiej poznała dwa nowe słowa - „tolerancja” i „życzliwość”. Dzieci tłumaczyły, co według nich one znaczą i jakie zachowania się za nimi kryją. Z zaprezentowanej „Księgi  krajów i kontynentów” przedszkolaki dowiedziały się, jaka występuje różnorodność między ich rówieśnikami z całego świata. Odmienne mogą być np. wygląd, kolor skóry, poglądy, wierzenia, upodobania. Występujące różnice nie przeszkadzają jednak w zawieraniu znajomości i przyjaźni. Mimo inności każdy ma prawo i potrzebę akceptacji w grupie.

Przykładem lektury, która traktuje o nietolerancji i braku życzliwości jest wszystkim znana baśń o „Brzydkim kaczątku”. Zadaniem starszaków było samodzielne opowiedzenie przygód bohatera tej opowieści w oparciu o prezentowane ilustracje. Przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze i dodatkowo dawały przykłady życzliwości, jakiej kaczątko oczekiwało od innych mieszkańców wiejskiego stawu czy podwórka. Zakończeniem rozmowy na ten temat było kolorowanie malowanki z łabędzim pisklęciem. Praca z kredkami bardzo się dzieciom podobała.

Pretekstem do utrwalenia w „Motylkach” prawidłowych tolerancyjnych zachowań było zaprezentowanie ilustracji przedstawiających dzieci  z różnymi niepełnosprawnościami, a później przedstawienie książki o przygodach słonika Elmera, który także był wyjątkowy i wyróżniał się wśród innych słoniątek. Opowieść o nim posłużyła przypomnieniu o akcji „Mała książka - wielki człowiek", dzięki której można stać się czytelnikiem także naszej biblioteki. Na zakończenie przedszkolaki kolorowały obrazek Elmera - słonia w kolorową kratkę.