Legendy spod Łysicy

2023-11-27

Poniedziałkowe przedpołudnie 27 listopada upłynęło nam na przygotowaniach do wyprawy na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Wraz z pierwszakami z klasy I”B” ze Szkoły Podstawowej nr 18 postanowiliśmy urządzić sobie „sabat”. Odpowiednie do aury stroje, dobre humory i oczywiście plecaki wypełnione książkami to wszystko czego nam potrzeba. Tuż po godzinie dwunastej wyruszyliśmy na spotkanie z legendami i podaniami. W czasie wędrówki spotkaliśmy świętokrzyską Czarownicę, która bardzo mile nas przywitała i zaprosiła na herbatkę. Chata Czarownicy znajduje się tuż pod Łysicą, czyli celem naszej wyprawy. W gościnie czas płynie bardzo szybko, ale przed nami zadanie do wykonania. Musimy odkryć kolejne legendy i ich bohaterów. Spacerując po puszczy odkryliśmy kryjówkę najsłynniejszego zbója - Madeja i poznaliśmy Pielgrzyma wędrującego na szczyt. Niestety dzień jest za krótki, by długo wędrować, dlatego też z Nowej Słupi wyruszyliśmy w drogę powrotną. Czas umilała nam lektura książki z legendami świętokrzyskimi. Jak nic, przyda się ta wiedza do egzaminu na Czaroprzewodnika Świętokrzyskiego. Tak więc rąbka tajemnicy uchyliła stara kielecka dzwonnica z trzema zegarami, książę Mieszko opowiedział swój sen, a Karczówka pozwoliła poznać historie Hilarego Mali. Oczywiście, były i inne legendy, a jakie – kto ciekawy, niechaj odwiedzi naszą bibliotekę.

Zadowoleni, powróciliśmy do przytulnej biblioteki, gdzie wszystko gotowe do wielkiego egzaminu. Dzielne dzieciaki, bezbłędnie rozwiązały krzyżówkę. Nawet jej wypełnianie nie sprawiło trudności – a wiecie, że nasi mali goście dopiero uczą się pisać? Jury egzaminacyjne złożone z przedstawicielek Bab Jag jednogłośnie przyjęło dzieci do grona Czaroprzewodników Świętokrzyskich i wręczyło odznaki tego stowarzyszenia.

I tak upłynął nam poniedziałek. Mamy nadzieje, że kolejne dni będą również wypełnione niespodziankami, książkami i świetną zabawą. Do zobaczenia wkrótce.