Tajemnice jesiennego lasu - jeż

2023-10-06

Słoneczny poranek 6 października przywiódł do naszej biblioteki miłych gości. To uczniowie kl. I”A” ze Szkoły Podstawowej nr 18. Zawitali w nasze progi w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Jakie tajemnice skrywa jesienny las?”. Dzieciaki, choć zwane przez wszystkich „pierwszakami”, wiele wiedzą. Bezbłędnie rozpoznają oznaki Pani Jesieni, wiedzą, jakie dary niesie w swoim koszu. A las i jego mieszkańcy nie stanowią wielkiej tajemnicy. Do wspólnej, piątkowej zabawy zaprosiliśmy najmniejszego i najbardziej tajemniczego mieszkańca lasu – jeża. Ciekawostki, kolorowe książki i ilustracje przybliżyły dzieciom tego sympatycznego ssaka. Wspólnie policzyliśmy wszystkie igiełki (lub kolce), poznaliśmy zwyczaje i jadłospis małego kolczatka.

Wiele radości sprawiła gościom lektura książki o jeżu, który pomieszkiwał w okolicach Zgierza. Czego szukał i czy to znalazł? – kto ciekawy, niech zajrzy do „Przygód jeża spod miasta Zgierza” Wandy Chotomskiej. Na przyjaciół książki i biblioteki czekała oczywiście niespodzianka, a raczej dwie. Pewien jeż wędrując ulicami zgubił swoje kolce. Dni już chłodne – zmarznie biedny. Ale od czego są mali przyjaciele. Kolorowy papier, nożyczki i już igiełki gotowe. Jeżyk nazwany przez dzieci „Kolorusiem” zyskał najpiękniejsze futerko. Teraz chłody już mu nie straszne. Kolorowy jeż w podziękowaniu przygotował kosz z zagadkami (to niespodzianka nr dwa), a nagrodą za poprawną odpowiedź było rumiane jabłko z jeżowego sadu. Czas płynie bardzo szybko – nadeszła pora na pożegnanie - jeszcze pamiątkowe zdjęcie i dzieciaki wracają do szkolnych zajęć. A Koloruś tęsknie wygląda przez okno wypatrując nowych przyjaciół z klasy I „A”.