Podróż w czasie, czyli 5000 lat książki

2023-10-26

Czwartkowy poranek 26 października w filii na kieleckim Czarnowie upłynął na przygotowaniach do podróży w czasie. Latające dywany przygotowane, materiały badawcze również - teraz czekamy na małych odważnych odkrywców. Ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę z Micigoździe dotarła liczna grupa ciekawskich dzieci. To uczniowie klas 0-3, którzy postanowili cofnąć się w czasie, by poznać zawiłą historię książki.

Miejsca zajęte, pasy zapięte – startujemy. Przed nami podróż do dziesięciu tajemniczych miejsc, gdzie w ciągu 5000 lat powstawała i rozwijała się najlepsza przyjaciółka człowieka. Lot przebiegał bez większych zakłóceń, niewielkie turbulencje, gęste mgły i porywiste wiatry nie stanowiły problemu dla wytrawnego pilota – Kapitana Bibliotecznych Linii Lotniczych – Mola Książkowego. Wraz z nim odwiedziliśmy jaskinie Lascaux, egipskie piramidy. To tam na ścianach powstały pierwsze książki w formie naściennych malowideł. Notatki zrobione, pora odwiedzić pracownię mistrza glinianych tabliczek.

Te ciężkie, nieporęczne płyty to drugi etap w rozwoju książki. I tak punkt po punkcie mali odkrywcy odwiedzili pracownie włoskich „księgopisarzy”. którzy swe opowieści umieszczali na drewnianych deseczka pokrytych woskiem. Była też wizyta w „papirusofabryce”, w wytwórni pergaminu i pracowni klasztornego Skryby, który przez lata „pisał” książkę. Z udziałem czarów, magii dzieci poznały tajemnicę powstawania papieru i druku. A miało to miejsce w gościnnych progach Jana Gutenberga. Wykonywanie czcionek, odciskanie, a nawet układanie całych słów  przysporzyło małym odkrywcom wiele radości. Mol Książkowy okazał się nie tylko doskonałym pilotem, ale i przewodnikiem. Lotem „dywanu” przeniósł dzieci do fabryki audiobooków i e-booków – czyli najnowszych form książek.  Za nami podróż w czasie –  nieskończona ilość kilometrów, 5000 lat - a w głowach nowa porcja wiedzy.

Po bezpiecznym lądowaniu w bibliotece, pora na chwilkę odpoczynku. Notatki zrobione, tajemnice książki odkryte – pora wracać do zajęć szkolnych. Ale już dziś ogłaszamy, iż wkrótce kolejna odsłona „Podróży w czasie”. Zapisy czas zacząć!