Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

2023-10-18

Drugim gościem MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach w ramach projektu „Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro” był Grzegorz Kasdepke – najpopularniejszy autor książek dla dzieci. W środowe przedpołudnie Poczytalnia Na dVoRcu zapełniła się uśmiechniętą gromadą dzieci z Zespołu Szkół im. J. Verne'a oraz Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach. Rozmowę prowadziła Aleksandra Kępińska.

Czy był pan kiedyś w Hiszpanii? A jaki klub piłkarski pan lubi? Na kogo pan głosował w ostatnich wyborach? Te i inne zaskakujące pytania padły z ust kieleckich uczniaków. Ciekawe, czy trafią do kolejnego notesu autora? Bo jak sam przyznał, ma ich aż 3, a w nich ponad 4000 zebranych pytań od dzieci. Często w nich kryją się pomysły na kolejne książki. To właśnie pani bibliotekarka zaszczepiła w nim miłość do książek, podrzucając komiksy o Tytusie, Romku i Atomku. Na początku swojej literackiej drogi wcale nie chciał pisać dla dzieci. To syn Kacper zainspirował go do pójścia w tym kierunku. Odkrył w sobie potrzebę edukowania, stąd jego książki zawierają wątki edukacyjne ukryte pod grubym płaszczykiem humoru . Jak sam mówił, chciałby uzależnić dzieci od czytania dając im równocześnie wolność w wyborze lektur.

Dzieci zachwycone spotkaniem czekały w długiej kolejce do podpisywania książek i wspólnych zdjęć.

Partnerzy: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Kielce Europejska Stolica Kultury 2029

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023