Łączy nas pamięć

2022-04-20

POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich corocznie organizuje „Akcję Żonkile”. 19 kwietnia w całej Polsce obchodzona jest rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Do tegorocznych obchodów przyłączyła się Filia nr 3. W środowy poranek do placówki przybyli mali goście – uczniowie klasy III „A” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Dziecięcy dział zmienił swój wystój – pojawiła się wystawka poświęcona powstaniu, książki i tablica z fotografiami przypominającymi tamte wydarzenia. Jak opowiedzieć dzieciom o okrucieństwie, z jakim zmierzył się świat w trakcie II wojny światowej? Jak wytłumaczyć słowa getto, holocaust, obóz koncentracyjny?

Z pomocom przyszedł Paweł Beręsewicz, który napisał króciutkie opowiadanie pt. „Strasznie, strasznie” poświęcone wydarzeniom zapoczątkowanym 19 kwietnia 1943 r. Nasi mili goście w ciszy wysłuchali historii pewnej bajki o wędrowaniu niekończącym się tunelem, ku lepszemu życiu i bezpieczeństwu.

Biblioteczną salę wypełniła cisza. Minęło kilka chwil – teraz czas na pytania i odpowiedzi. Pytań było wiele – ale to najważniejsze dotyczyło żółtych żonkili. Dlaczego żonkile, dlaczego żółte? Po wysłuchaniu odpowiedzi, dzieci postanowiły przygotować kwiaty. Odpowiednie papiery, nożyczki i klej – i oto cały bukiet wiosennych żonkili – kwiatów będących symbolem pamięci.

Pamiętajmy o tych, którzy walczyli w Warszawie – bo pamięć jest tym co łączy.