Tydzień Kultury Języka

2022-03-18

Już po raz trzydziesty obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka. Hasło, które przyświecało tegorocznym obchodom brzmiało „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie”. Kto może być autorytetem dla współczesnych? Wybór dość trudny. Dla dzieci z klasy I b ze SP nr 18 w Kielcach, w piątkowy poranek 18 marca przygotowaliśmy spotkanie pod tytułem „Stąd nasz ród”. Słowa wymowne, nawiązujące do wybitnej postaci – Józefa Wybickiego. Autorytet – ktoś, kto daje przykład, wskazuje drogę, ktoś kto dokonał rzeczy wielkich. 225 lat temu powstał tekst, który zna każdy Polak. W dalekiej Italii, wraz z Legionami powróciła nadzieja i marzenia o wolnej Polsce. Mijają lata – słowa „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” czy też „Mazurka Dąbrowskiego” są nadal aktualne. Kształtują naszą polskość.

Mali goście wykazali się ogromem wiedzy. Biblioteczne „potyczki” z hymnem okazały się świetną zabawą. Mamy nadzieję, iż wiedza pozostanie w główkach, a biblioteka stanie się miejscem kolejnych spotkań.