TKJ - odsłona pierwsza

2022-03-18

Kto jest autorytetem, skąd nasz ród? – to pytania, na które odpowiedzi poszukiwali uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. W czwartkowe, wczesne popołudnie odwiedzili naszą bibliotekę. To tutaj w ramach XXX – jubileuszowego Tygodnia Kultury Języka odbyło się spotkanie poświęcone Polakowi, któremu zawdzięczamy najpiękniejsze słowa zaklęte w strofach hymnu. Tak – to Józef Wybicki stał się „autorytetem”, z doświadczeń którego postanowili trzecioklasiści czerpać wzorce.

Patriotyzm, wiara w wolną i niepodległą ojczyznę to wartości, które przekazał Wybicki w swym utworze. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o życiu i twórczości autora. Zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi hymnu i symboli narodowych. A słuchały bardzo uważnie – bezbłędnie odpowiadały na podchwytliwe pytania i na szóstkę zdały egzamin z „puzlowania”. Czy łatwo odtworzyć tekst Mazurka Dąbrowskiego z kilkunastu kawałków?  Dla naszych gości to przysłowiowa bułka z masłem. Dawka zabawy połączona z dawką wiedzy to sprawdzony przepis na czas spędzony w bibliotece. Polecamy i serdecznie zapraszamy!