„Jeszcze Polska nie zginęła…”, czyli o hymnie narodowym

2022-03-15

Każdy naród ma swoją historię, tradycje i symbole narodowe. Polacy mogą poszczycić się pięknym godłem, biało-czerwoną flagą i hymnem narodowym z ciekawą historią. Na spotkaniu, które odbyło się w ramach Tygodnia Kultury Języka, uczniowie poznali losy naszej pieśni narodowej. Szczególną uwagę zwróciliśmy na jego twórcę - Józefa Wybickiego, który uczestniczył w walce o niepodległość naszego kraju. Uczestnicy dowiedzieli się o Legionach Polskich we Włoszech, o generale Henryku Dąbrowskim i pierwotnej nazwie hymnu: Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która w 1927 roku została ogłoszona hymnem Polski. Po tak poważnym wstępie, nastąpił czas na zabawę: wykreślanki, układanie puzzli, tworzenie słów hymnu z rozsypywanki wyrazowej. Dzieci opuszczając bibliotekę zapowiedziały chęć uczestniczenia w kolejnych „fajnych” zajęciach.