Tydzień z Niepodległą. Mam na imię Pies.

2022-11-07

Ten tydzień w naszej bibliotece przebiega pod znakiem obchodów Święta Niepodległości. W poniedziałek 7 listopada roześmiana grupa przedszkolaków z grupy „Motylków” z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach wyruszyła na spotkanie z historią. Kilkuletnie dzieciaki z wypiekami na buźkach wysłuchały bajania o Polsce i jej trudnych dziejach. Wieloletnia niewola, walka o powrót na mapę Europy i postać Marszałka Piłsudskiego to wybrane elementy „bibliotecznej” lekcji patriotyzmu. Doskonałym uzupełnieniem spotkania było głośne czytanie. Czy wiecie, jaki zwierzęta towarzyszyły Marszałkowi – wszyscy wiedzą o Kasztance, a czy znacie psa o imieniu Pies? Ten wierny przyjaciel pana Józefa stał się bohaterem książki „Mój pan woła na mnie Pies” Jana Ołdakowskiego.

Przygody niesamowitego Psa bardzo spodobały się naszym gościom. Lektura, lekturą, nauka nauką – w naszej bibliotece obok książeczek króluje dobra zabawa. Patriotyczne puzzle nie sprawiły milusińskim najmniejszego problemu, tym bardziej z radością przystąpili do zagadkowego portretu Psa. Zagadki różne – jedne łatwe, inne nieco trudniejsze – ale każda znalazła swoje rozwiązanie. Jedna zagadka – jeden element portretu. Kilka minut i pies o imieniu Pies jak żywy!

Pierwszą z cyklu „bibliotecznych” lekcji patriotyzmu uważamy za zakończoną – pora na odznakę „Małego Wielkiego Patrioty”.