Jesień, jesień, ach to ty

2022-10-21

Piątkowy poranek 21 października w naszej bibliotece rozpoczął się od wielkiego dekorowania. Przytulny dziecięcy dział zamienił się w piękny jesienny zakątek. A to wszystko przez naszego skrzata Kacperka, który „zakochał” się w pięknej polskiej jesieni. Całą sobotę i niedziele wędrował po łąkach i lasach, by przygotować bibliotekę na przybycie miłych gości. Kolorowe liście, jarzębina, dzika róża, kasztanki, żołędzie w czarodziejski sposób „zamieniły” się w zakątek Pani Jesieni. Jeszcze tylko książeczki i pora powitać naszych gości – uczniów klasy I A ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach.

Pierwszaki – to ciekawskie dzieciaki. Z zainteresowaniem wysłuchały jesiennego czytania - ciekawostki, wiersze i opowiadania to wszystko, co potrzebne było do tej części spotkania, którą nazywamy „bibliotecznym bajaniem”. Zaraz po nim nastąpiła „Jesienna zgaduj zgadula”. Listki skryły zagadki związane z jesienią. Żadna z nich (a przygotował je Kacperek) nie sprawiła milusińskim trudności. Odgadywaniu towarzyszyły dobre humory i uśmiech od ucha do ucha.

Wielkim zainteresowaniem naszych gości cieszyło się tajemnicze drzewo, które „wyrosło” w bibliotece. Dziwne i tajemnicze. Zdobiły je „eko-listki” z tajemniczymi napisami. Zdradzimy wam, iż były to polskie przysłowia o Pani Jesieni. Dzieci przyglądając się owemu drzewku postanowiły udekorować je dodatkowo swoimi „listkami”. W pracowni plastycznej, zwanej „Biblioteczną Akademią Sztuk Plastycznych” na małych artystów czekały materiały potrzebne do „wyczarowania” owych liści. Chwila zastanowienia, kilkanaście minut „pracy” i już gotowe. Kolorowe, jedyne i niepowtarzalne prace ozdobiły drzewo. „Eko-listki” opadły i trafiły w rączki naszych gości, jako pamiątka z dzisiejszego spotkania.

I tak dobiegło końca spotkanie Pierwszaków z Panią Jesienią w naszej bibliotece.