Tydzień Kultury III

2021-03-17

Chwila oddechu – przed nami kolejne przystanki na trasie TKJ. Środa 17 marca obfitowała w ciekawe wydarzenia. We wczesnych godzinach porannych wyruszyliśmy z pierwszą wizytą do Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach. Do wspólnej zabawy z językiem polskim zaprosiliśmy klasę II”B”. Osiem lat zobowiązuje – dzieciaki bezbłędnie wyjaśniły, co to takiego kultura i kultura języka. Wykazały się doskonałą wiedzą o zasadach wysławiania się i prowadzenia rozmów. Słowa „dziękuję”, „proszę, „przepraszam” to ich „chleb powszedni”. „Młodomowa” póki co jest im obca, ale wiedzą, że są słowa, które ranią i te, które dodają skrzydeł. Przekonaliśmy się o tym przeprowadzając test – dzieci losowały słowa (ukryte w przepastnym worku) i umieszczały je w odpowiednim koszyczku. Zabawa była przednia – przyłączyły się do niej panie nauczycielki. Jeszcze większa radość towarzyszyła gimnastyce nieco leniwych języczków. Jerzy wraz z jeżami, krowa w kropki bordo i uparty czyżyk to tylko zapowiedź kolejnych wyzwań. Wszystko przebiegło, jak po maśle. Uśmiech nie znikał z buziaczków naszych miłych gospodarzy.