Jak to rozkminić, czyli polszczyzna kontra młodomowa

2021-03-16

Tydzień Kultury Języka rozpoczęty. Ważnym elementem jego obchodów było dzisiejsze spotkanie z młodzieżą z Ośrodka Wychowawczego w Dobromyślu. Było to nasze pierwsze, ale zapewniamy, iż nie ostatnie spotkanie. „Młodzi Gniewni” z wielkim zainteresowaniem włączyli się do dyskusji poświęconej młodomowie. Nawet nie wiecie, jak ogromny zasób słów składa się na język młodego pokolenia. Wymiana doświadczeń wzbogaciła obie strony uczestniczące w nietypowej lekcji bibliotecznej. Nie brakowało też elementów humorystycznych, jak tłumaczenie „z polskiego na polski” - chłopcy okazali się mistrzami. Były też rozmowy o literaturze - tej pisanej piękną polszczyzną, jak i tej, w której bluźnierstwa, słowa niecenzuralne dominują. Czas spędzony razem z „Młodymi Gniewnymi” to nowe doświadczenie, budowanie zaufania i otwarcie na coś nowego. Mamy nadzieję, że spotkanie przypadło do gustu uczestnikom, czego dowodem był występ Gracjana – zdolnego rapera. Czekamy na następne. Do zobaczenia!