A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Nie zaśmiecaj pięknej polszczyzny

2020-03-09

Dziś 9 marca, a więc uroczyście ogłaszamy rozpoczęcie obchodów XXVIII Tygodnia Kultury Języka. Ogólnopolski obchodzony jest pod hasłem „Chrońmy klimat i język. Łączy je czystość i świeżość, radość i urok, przestrzeń i wolność”, a nasz lokalny pod hasłem „Nie zaśmiecaj pięknej polszczyzny”. Język polski jest bardzo pięknym językiem. Jednak my Polacy niepotrzebnie go zaśmiecamy. Do rodzimych słów dodajemy wyrazy obcojęzyczne (przede wszystkim z wszechobecnego języka angielskiego), wyrazy o zabarwieniu negatywnym, wulgaryzmy. Proces zaśmiecania dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Dlatego też w tym tygodniu nasza filia wytoczyła ciężki oręż do walki z językowymi śmieciami.

Tuż przed godziną dziewiątą do drzwi zapukała drużyna nr 1 – uczniowie klasy III „C” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Dzielni uczniowie stanęli w szranki z zadaniami, jakie przygotował dla nich obrońca polszczyzny – skrzat Kacperek. Krótki wstęp wprowadził miłych gości w świat języka polskiego i kultury pięknego wysławiania się. Dzieci zaczarował głos Kacperka, który pod niebiosa wychwalał zalety polszczyzny. Nie szczędził miłych słów trudnej gramatyce i zawiłej ortografii. Trudno się z nim nie zgodzić. Po króciutkim wprowadzeniu czas na warsztaty językowe. Są słowa, które ranią, sprawiają ból – aby wyczulić na ich istnienie przygotowaliśmy konkurencję „Zmieniaj świat słowami”. Z „symbolicznego kosza śmieci” dzieci losowały słowa, które umieszczały w odpowiedniej kategorii. Słowo wylosowane, krótka wymiana zdań o jego znaczeniu i z minuty na minutę tajemnicza plansza się zapełnia. Słowa, które dodają skrzydeł „przysiadają” obok uśmiechniętej minki – te „złe” towarzyszą Smutaskowi. Mamy nadzieję, że lekcja ta na długo zapadnie w pamięci trzecioklasistów.


Pierwsze koty za płoty – a raczej pierwsze „śmieci” do kubełka. Przed naszymi gośćmi konkurencja numer dwa: „Z polskiego na polski”. Co to takiego? Już wyjaśniamy. Tajemnicze karteczki ukryły słowa zapożyczone, wulgaryzmy i wszelkie inne „śmiecie” językowe. Zadaniem dzieci było „przetłumaczenie” ich na piękną polszczyznę. Czy to łatwe? Każdego odważnego zapraszamy do udziału w „tworzeniu” „Nowego słownika języka polskiego”. Nasi goście poradzili sobie z wyzwaniem wyśmienicie. W ciągu kilku minut powstał wykaz słów, o istnieniu których zwyczajnie zapominamy.

Ogłaszamy, co następuje. Wielkie starcie klasy III „C” z Paskudami Językowymi zakończyło się zwycięstwem tych pierwszych. Wynik 2:0. Gratulujemy i prosimy o jedno – Polacy nie gęsi i swój język mają -  pamiętajcie i szanujcie polszczyznę – ona nasza dumą.

P.S. Trzecioklasiści obiecali Kacperkowi, iż w szkole i domu zapomną o "heyce", "fenksie", "fejsie", "foczce", a dzień rozpoczynać będą słowami „dzień dobry" lub "witaj, cześć".