A A+ A++

Imprezy dla dzieci

"Berek literek" czyli przedsmak Tygodnia Kultury Języka

2020-03-04

Już w przyszły poniedziałek rozpoczyna się wielkie święto języka polskiego, czyli XXVIII Tydzień Kultury Języka. W naszej bibliotece zawsze wiele się dzieje, dlatego do wspólnej zabawy z językiem polskim zapraszamy najmłodszych. W środowy poranek 4 marca znana wszystkim grupa IV z Przedszkola Samorządowego nr 26 w Kielcach postanowiła wziąć udział w sparingu z zawiłościami polszczyzny, którą kochamy i szanujemy. Pięciolatkowie wiele wiedzą, ale zawsze otwarci są na wszelkie nowe wiadomości. Trochę teorii o literkach przyda się każdemu. Teoria teorią, ale zabawa to jest to, co dzieci lubią najbardziej.

W dziale dziecięcym stanęły tajemnicze plansze ze znakami zapytania oraz żółtymi „kleksami”. Co to takiego, po co to wszystko? Wyjaśni to skrzat biblioteczny Kacperek: we współpracy z czarownicą Teklą przygotował zestaw zagadek o poszczególnych literkach i paradę „literkowych” wierszy. Prace trwały całą noc, a efekt był imponujący. Dzieci odważnie wybierały losy z numerkami i odgadywały zadawane zagadki. Jakże pracowici są nasi przyjaciele - w zestawie znalazło się 50 zagadek. Z niewielką pomocą Gabriela (jest on najstarszy w grupie, liczy pięć i pół roku, liczy do 100 i zna wszystkie litery) zagadki okazały się przysłowiową „bułką z masłem”, a nie wszystkie były łatwe:

…Opowiadają, choć ust nie mają
Wszystkie wyrazy się z nich składają…
…Kot i kajak – różne wyrazy,
Ale każdy zgadnie już teraz,
Jaka litera je otwiera
I jaka kończy oba zarazem…


Po etapie zagadkowym nastała pora na „paradę” wierszy. Dziarskim krokiem „wyskoczyły” z książeczek, których u nas pod dostatkiem. Mistrzynią kreowania wierszy do zabaw językowych jest Agnieszka Frączek. Wesołe wiersze zawarte w zbiorze Berek literek czyli psotach od A do Z doprowadziły miłych gości do łez. A wszystko to za sprawą wesołych rymów - oto przykład:

…A kłusuje po arenie
Albo skacze po antenie,
O się turla wrzeszcząc: - Hurra!
H na hulajnodze hula,
B po błocie biega boso
(potem się umyje rosą) (…)
Ł łaskocze wyżła w łokieć,
I ze słonkiem mknie po płocie,
Krzycząc gromko: - BEREK! BEREK!.
Oto psotny świat literek…


Wzmiankowane wcześniej żółte kleksy kryły literki polskiego alfabetu. Każda inna, ale o każdej znalazł się wierszyk. Marcin Przewoźniak wyczarował A jak alfabet: wierszyki o literkach dla przedszkolaków, a Wanda Chotomska ponadczasowy Kram z literkami. Z minuty na minutę znikały kleksy, a ich miejsce zajmowały dumne literki. Niestety nadeszła pora pożegnania – pora wracać do „przedszkolnych” obowiązków. Ale zanim wyruszymy – zapraszamy do „bibliopociągu”. Maleńkie wagoniki odwiedziły wszystkie zakamarki biblioteki. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

P.S. Wszystkich gotowych do gimnastyki języka i potyczek z literkami serdecznie zapraszamy. Gwarantowane emocje i super zabawa!