A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Gimnastyka dla języka

2020-03-10

Wtorek, 10 marca to drugi dzień XXVIII Tygodnia Kultury Języka. Jak wiecie nasza biblioteka bierze czynny udział w jego obchodach. W zajęciach chętnie uczestniczą uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej, jak i przedszkolaki z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Tak też było we wtorkowy poranek. Zawitała do naszej placówki grupa Żabek z Przedszkola Samorządowego nr 22 w Kielcach. Dzieciaki postanowiły wziąć udział w zajęciach pod tajemniczą nazwą „Gimnastyka dla języka”  A wszystko to zapoczątkował wiatr, który rozbrykał się między bibliotecznymi regałami:

… W bibliotece szalał wiatr –
Elementarz z półki spadł.
A tam w środku abecadło
Z przerażenia całkiem zbladło!...

Literki ukryły się w różnych zakątkach – "w" wskoczyło do pudełka z pluszakami, "a" ukryło się w dziale z bajkami, a "ż" w skrzacim pokoiku. Gdzie reszta? Jak zachęcić je do powrotu na stronice książeczek? Chwila zastanowienia – Żabki znajdą rozwiązanie każdego problemu. Dzieci wymyśliły sprytny sposób – z pomocą Kacperka przygotowały kilkadziesiąt zagadek o poszczególnych literkach. Ukryte pod karteczkami przysiadły na planszy. Czas na „czaro-losowanie”. Każdy przedszkolak losował numer odpowiadający zagadce o konkretnej literce. Zabawa przednia. Z każdą odgadniętą zagadką stronice elementarza zapełniały się literkami – a to kilka przykładów:

…mieszka w domku z małym murkiem
I do morza daje nurka.
Z motylami sobie lata.
Ma ją Maciek, nie ma tata.
I otwiera, rzecz to znana,
Najpiękniejsze słowo „mama”…


…jest litera w abecadle,
która ma dwa brzuszki.
Kto z was prędzej ja odgadnie,
Chłopcy czy dziewuszki?...


Kacperkowe czary zadziałały. Większość literek już na swoim miejscu – teraz pora na swawolę, czyli „Gimnastykę dla języka”. Każdej odnalezionej literce przypisany został wierszyk. Agnieszka Frączek, Wanda Chotomska, Grzegorz Kasdepke i Marcin Przewoźnik to mistrzowie słowa rymowanego dla najmłodszych.  W wesołych rymach „przemycają” zasady ortografii, gramatyki, a przede wszystkim ogromną porcję pięknej polszczyzny. Przedszkolaki nieco zmęczone poszukiwaniem małych „uciekinierów” przysiadły na dywanie i oddały się lekturze (a raczej słuchaniu):

… Niech się kręci razem z nami
Karuzela z literami!
Kolorowe abecadło
Na krzesełkach się rozsiadło.
Z literkami siądźcie w parach,
Karuzela rusza zaraz!
Z liter tych się składa wszystko:
Twoje imię i nazwisko,
Lis, plan lekcji oraz baśnie
I wiersz który czytasz właśnie.
Od A do Ż karuzela
Bawi, uczy i ośmiela.
Kto się kręcił – wszystko umie,
Pisze czyta i rozumie…


Zabawa na karuzeli to początek ćwiczeń gimnastycznych. Dziecięce języczki dzielnie wykonywały wyskoki, przysiady i inne akrobacje. Zdradzimy, iż najbardziej podobały się te wykonywane przez literkę "ź":

…Zet na czołem ma kreseczkę.
Przypomina mi troszeczkę…
Oczywiście! Przypomina…
Prawdziwego Indianina!
Szedł Indianin na karnawał,
Ale ciągle gdzieś przystawał 
Zwiedził łaźnię i był w kuźni,
Więc się na zabawę spóźnił…


Zabawa była na sto dwa. Ćwiczył język, ćwiczyły też rączki, nóżki – a wszystkiemu towarzyszył dobry humor i salwy gromkiego śmiechu. Mamy nadzieję, iż taka forma zajęć przypadnie do gustu dzieciom i będą stałymi bywalcami w bibliotece. Na dzisiaj to tyle. Dziękujemy i do zobaczenia!