A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Biblioteczne Pogotowie Książkowe: D jak dinozaur

2020-02-26

Ciekawość i ogromna chęć pogłębiania wiedzy to cechy przyjaciół naszej biblioteki – grupy „Tygrysków” z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach. W środowe przedpołudnie 26 lutego ekipa ratunkowa Bibliotecznego Pogotowia Książkowego w składzie pani Ania i skrzat Kacperek udała się na spotkanie z przedszkolakami. Wieść niesie, iż dzieci przygotowują się do konkursu wiedzy o dinozaurach. Tajemnicza torba Kacperka osiągnęła gigantyczne rozmiary. Oprócz skarbnic wiedzy – książek zawierała planszę. Całą noc skrzat dobierał odpowiednią literaturę i przygotowywał wspomnianą planszę, na której umieścił najważniejsze informacje o dinach (tak zdrobniale dzieci nazywają te ogromne gady).

W sali na pięterku czekały na nas dzieci – ale co to za niespodzianka?! Do „Tygrysków” dołączyły przedszkolaki z grup „Motylków” i „Pszczółek”. Kilka minut niezbędnych na przygotowanie wystawki i wszystko dopięte na ostatni guzik. Rozpoczynamy „dino” edukację.  Kiedy żyły dinozaury? Czym się żywił? Jak wielkie były i dlaczego wymarły ? – To najważniejsze z pytań zadawanych przez miłych gospodarzy. Wydawać by się mogło, że pięciolatki  wiedzą  o prehistorycznych gadach wiele. Ale to, co zaprezentowały podczas spotkania przerosło najśmielsze oczekiwania Kacperka (to skrzat, który wie wszystko lub prawie wszystko). Miał on wrażenie, że dzieci przeczytały i zapamiętały wszystko, co o „dinach” napisano. Bez zająknięcia wymieniały nazwy strasznych drapieżnych, nieco łagodniejszych roślinożernych. Raz dwa ustaliły menu, dokonały „rozbioru” anatomicznego połączonego z dokładnymi pomiarami.  Nie dały zwieść się podchwytliwym pytaniom typu – Czy dinozaury latały? Czy młode osobniki rodziły się podobnie jak ssaki.

Część teoretyczna za nami – teraz najprzyjemniejsza rzecz pod słońcem. „Czytanie-oglądanie” książek. Skrzat spisał się na sto dwa. Spośród wielu zgromadzonych w bibliotece wybrał te, które obok treści zawierają piękne barwne ilustracje (nawet 3D). Książki wędrowały z rąk do rąk, a wraz z nimi pojawiały się nowe pytania. Zastanawialiście się, czy dinozaury „chodziły” do stomatologa, jak wielki jest ząb, czy dzisiaj żyją potomkowie tych ogromnych gadów? Pytań było tak wiele, iż Kacperek zanotował je w skrzacim notesie i obiecał przygotować odpowiedzi. Ma mało czasu, bo rozgrywki konkursowe już w najbliższy poniedziałek.
Ale od czego są przyjaciele – na pewno zdążymy. A w kolejnym  tygodniu przekażemy informację o wynikach. Dzisiaj trzymamy kciuki i „dino” pozdrawiamy!

P.S. Biblioteczne Pogotowie Książkowe to forma współpracy w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Polecamy!