A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Kocie opowieści

2020-02-21

Dobre wiadomości rozchodzą się lotem błyskawicy. Pamiętacie środową wizytę grupy „Tropicieli” z Przedszkola Samorządowego nr 22 w Kielcach? Otóż, po powrocie do przedszkola dzieci podzieliły się wrażeniami z wizyty w bibliotece koleżankom i kolegom z grupy „Żabek”. Dzieci postanowiły namówić ulubioną panią Agnieszkę do odwiedzenia tajemniczego miejsca, jakim jest biblioteka.

Piątkowy poranek 21 lutego przywitał nas „atakiem” zimy – padający rankiem deszcz zamienił się w śnieżną zadymkę. Nagle za oknem rozległ się dziecięcy śmiech – kto to? Nie do wiary, w kierunku biblioteki wędruje grupa przedszkolaków – to „Żabki”. Dzieci postanowiły odkryć coś nowego. Chętnie rozgościły się w dziale dziecięcym, z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się wystawce. Tak, to „kocia” wystawa, bo ten tydzień to „kocio” tydzień. Krótkie powitanie i zaczynamy „Kocie opowieści”. Na pierwszy ogień „poszedł” quiz z wiedzy o domowych i nie tylko mruczkach. Sześciolatkowie wykazali się ogromną wiedzą. Bez trudu udzielali odpowiedzi na zadawane pytania. Po „sesji” egzaminacyjnej przyszła pora na głośne czytanie. Bo kto nie lubi czytać i słuchać? Na pewno nie „Żabki”. Zapanowała cisza, a pomieszczenie wypełniły strofy wierszy:

…W nocy szare wszystkie koty:
Tak mówi przysłowie.
Ale czy też wiecie o tym,
Że się zdarza i kot złoty?
Nie wiecie? To powiem.
Chodzi sobie cichą nocą
Po dachu, po drzewie,
Oczy jasno mu migocą,
A on idzie – dokąd? Po co?
Nie wiem. I nikt nie wie…

… Błyszczy puszyste futro,
Mięciutkie jak aksamit
I snuje się mruczanka
Jak najpiękniejsza baśń…
Gdy w mą poduszkę jutro
Zaskrobie pazurkami,
Pomyślę, że bez kota
Okropny byłby świat…


Zabawa w bibliotece to nie tylko czytanie, opowiadanie, ale też zabawy ruchowe. By rozruszać maluszki pani Agnieszka rozpoczęła „Kocią gimnastykę” – było przeciąganie, prostowanie grzbietów, kocia toaleta i koci odpoczynek. Ciała rozruszane – pora na gimnastykę umysłu. „Żabki” podobnie, jak „Tropiciele” przystąpiły do konkurencji „Kocie oko” z wielkim zapałem. Puzzle przygotowane przez Kacperka okazały się dziecinne proste. Kilka minut i wszystkie ułożone. Brawo! Brawo!

W nagrodę za super postawę dzieci zostały zaproszone do „Kociej Akademii Sztuk Pięknych”. Przed nimi wyzwanie – biblioteka w Kotowie Wielkim złożyła zapotrzebowanie na wielką ilość zakładek do książek. Warunek jest jeden – musi to być „koto - zakładka”. Czy mili goście uporali się z wyzwaniem? Tak, tak – po trzykroć tak. Przy pomocy magicznych kredek, fantazji i talentu wyczarowały cała kolekcję. Kto ciekawy – zapraszamy do naszej fotogalerii.

Za dziś dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym tygodniu.