A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Koty, ach te koty

2020-02-19

Ten tydzień upływa w naszej bibliotece pod znakiem „Kota”. Od poniedziałku, 17-go lutego nasze skromne progi odwiedzają mili goście. W środę do grona tych ostatnich dołączyły przedszkolaki z grupy „Tropicieli” z Przedszkola Samorządowego nr 22 w Kielcach. Nazwa grupy zobowiązuje – dzieci przybyły do nas z misją.  Rezolutne sześciolatki postanowiły pogłębić swoją wiedzę o kotach. Wiele już wiedzą, ale wciąż żądne są nowinek.

Biblioteka to magiczne miejsce – kopalnia wiedzy ukrytej na stronicach ksiąg, książek i książeczek. W dziale dziecięcym na puszystym dywanie zasiedli nasi mili goście i rozpoczęło się „Kotobajanie”. Punkt pierwszy to garść dodatkowych wiadomości o kotach i ich zwyczajach. Punkt drugi to „kocie” czytanie”.

Zgodnie z panująca tradycją nasi goście wybierają tytuły, których chcą słuchać. Kilka minut i wybór dokonany. Czytamy O psach i kotach: wiersze polskich poetówGroszek, mały cudotwórca Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk. Dla zachęty cytujemy fragmenty :

…Kot jest najbardziej koci
Kiedy psoci.
I najbardziej koci jest kot
Kiedy ma dość psot
I na poduszce kłębuszkiem się kładzie.
A może jest koci bardziej i najbardziej
Kiedy w łuk się wygina i mruczy.
Kiedy łapką myje pyszczek i uszy.
Kiedy na widok wróbla oblizuje paszczę.
W ogóle najbardziej
Bardziej niż najbardziej
Kot zupełnie jest koci
ZAWSZE…

Prawda, że super! Jeszcze kilka słów o drugiej książce – Ola i Zuzia Zabielskie to siostry, które marzyły o kotku. Czy marzenie się spełniło, czy tytułowy Groszek  to czarodziejski kot? Zapraszamy do lektury – warto! W bibliotece nigdy nie jest nudno. Przed gośćmi kolejna niespodzianka. Cechą doskonałego tropiciela jest sokoli wzrok. Będzie on potrzebny do konkurencji zwanej „Kocie oko”. Co zawierają tajemnicze koperty? Chwilka i już wszystko jasne – puzzle z kotami. Gang tropicieli podzielił się na mniejsze grupy – gotowi, start! To niemożliwe – dzieci ułożyły trudne puzzle dosłownie w kilka minut. Mistrzostwo!

Za nami godzinka pełna niespodzianek i atrakcji – przed nami zadanie specjalne. Otwieramy pracownię specjalizującą się w produkcji zakładek. Dzisiaj zamówienie specjalne na „koto-zakładki”. Jak przebiegał proces produkcyjny i jak wyglądał produkt finalny – o tym w przyszłym tygodniu, po wizycie u „Tropicieli”. A więc do zobaczenia i usłyszenia!