A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Biblioteczne Pogotowie Książkowe

2020-02-11

Pewnie zastanawiacie się, co to takiego Biblioteczne Pogotowie Książkowe. Już wyjaśniamy. Biblioteka bierze czynny udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Spotkania odbywają się zarówno w naszej placówce, jak i w zaprzyjaźnionych przedszkolach i szkołach. We wtorkowy poranek 11 lutego oczekiwaliśmy gości – przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 26. W planach mieliśmy wielkie zimowe czytanie, ale pogoda spłatała ogromnego psikusa. Zamiast śniegu, z nieba lały się strugi deszczu. Co się dzieje, gdzie nasi goście? I tu pojawia się wspomniane powyżej Pogotowie. W ogromnej torbie ukrył się bałwan Olaf, tajemnicze koperty i oczywiście cała masa książek.

Deszcz nie straszny wolontariuszom. Kilka minut i już jesteśmy w przedszkolu. Szybciutko wędrujemy na pięterko, gdzie z niecierpliwością czekają na nas dzieci. Olaf, jak przystało na rasowego bałwana, zajął miejsce na środku dywanu. Wokół rozłożył książeczki i tajemnicze karteczki ze swoją podobizną. Czy wiecie, że króliczkowe bambosze nie boją się śniegu, a Miś Uszatek „łapie” srebrne gwiazdki? Tak, tak, to wszystko wydarza się w książkach. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały krótkich opowiadań o zimie, której nie ma. A kto ciekawy, temu polecamy Misia Uszatka Czesława Janczarskiego i tomik wierszy dla najmłodszych Cztery pory roku. Super lektura!

Bałwan Olaf zapoczątkował kolejną atrakcję – wielkie zimowe zgadywanie. Choć przedszkolaki to grupa pięciolatków, to wiedza, jaka mają jest ogromna. Bez trudu odgadywały nawet te najtrudniejsze zagadki. W podziękowaniu za tak ciekawe spotkanie dzieci postanowiły wykonać „bałwankową girlandę”. W ruch poszły zaczarowane kredki. Kilkanaście minut i gotowe. Olaf był zachwycony – postanowił wykorzystać ten motyw do ozdobienia okien w eskimoskim domku. Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nadszedł czas pożegnania. Nie lubimy tych momentów. Dlatego żegnamy się mówiąc: „Do szybkiego zobaczenia!”