A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Królowa Jesień

2019-09-27

W piątkowy poranek 27 września skrzat biblioteczny Kacperek znalazł tajemniczy list zaadresowany do niego i do pani Ani. Nieco zdenerwowany otworzył go i przeczytał: Grupa "Motylki" z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach potrzebuje pomocy. Królowa Jesień podczas balu powitalnego podarła swoją piękną suknię. Od zaraz potrzebna sprytna krawcowa, która z barwnych jesiennych liści wyczaruje nowa kreację. Co robić, jak pomóc małym przyjaciołom? Szybka narada i plan ratunkowy gotowy. Kacperek w swojej magicznej torbie umieścił gotowe wzory jesiennych liści i kilka książek.

Po króciutkim spacerku ekipa ratunkowa dotarła do przedszkola, gdzie już w progu czekały stęsknione dzieci. W przytulnej sali na pięterku pani Ania „wyczarowała” jesienny zakątek, w którym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiły się kasztany, jarzębina, żołędzie i inne dary Królowej Jesieni. Przedszkolaki uspokojone przybyciem Kacperka i pani Ani rozsiadły się wygodnie na mięciutkim dywanie i oddały się ulubionym zajęciom. Pewnie ciekawi jesteście, jakie to były zajęcia. Już odpowiadamy - słuchanie czytanych tekstów i zadawanie tysiąca pytań z kategorii „dlaczego?”. Spośród książek, które przyniósł dzielny skrzat dzieci wybrały dwie: Adama Wajraka Przewodnik prawdziwych tropicieli: jesień i Wojciecha Mikołuszko Z tatą w przyrodę czyli 43 wyprawy w poszukiwania sekretów natury. Te dwie niepozorne książki to prawdziwe skarbnice wiedzy dla młodych odkrywców przyrody.

Gdy nasi mali przyjaciele słuchali jesiennych ciekawostek, skrzat Kacperek dzielnie „walczył” z wykrojami sukni dla Królowej Jesieni, w czym pomagała mu ulubiona przedszkolanka – pani Dorota. Jeszcze kilka cięć nożyczkami i już prawie gotowe. Teraz pora na farbowanie. A kto uczyni to najlepiej? Oczywiście „Motylki”. Praca wre, a rozmowy nie cichną.  Tyle nowych wiadomości, tyle zadziwiających faktów – trzeba się nimi podzielić. Czy wiecie, że wiewiórka potrafi odgadnąć, który orzech jest pusty i że to małe rude zwierzątko ma bardzo „krótką” pamięć? Te i inne dylematy były tematem dziecięcych rozmów. Kto ciekawy odpowiedzi – tego zapraszamy do naszej biblioteki.  Ostatnie pociągnięcia kredkami i nowa  suknia gotowa. Czy spodoba się Królowej Jesieni? O tym w kolejnym liście. Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Do zobaczenia – najchętniej w królestwie Kacperka – w bibliotece!