A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Wakacyjne Biuro Detektywistyczne

2019-08-02

2 sierpnia zainaugurowaliśmy w naszej bibliotece cykl spotkań "Wakacyjne Biuro Detektywistyczne".  Na pierwsze z nich przybyła sympatyczna grupa ze świetlicy "4 kąty". 

Spotkanie rozpoczęła prezentacja literatury detektywistycznej, po której młodzi goście mieli do rozwiązania swoje pierwsze zadania. Były to rebusy i zaszyfrowane wiadomości. Kandydaci na detektywów poznali w ten sposób nazwiska najsłynniejszych literackich tropicieli zagadek. 

Wszystkim wiadomo, że detektyw to ktoś, kto śledzi i poszukuje, a przede wszystkim umie rozwiązywać bardzo trudne i skomplikowane zadania. Nasi młodzi adepci na wywiadowców musieli zatem stanąć do swojego pierwszego egzaminu sprawnościowego. Najpierw, z zasłoniętymi oczami sprawdzali dotykiem przedmioty wyjęte z tajemniczej skrzyni i odgadywali, co to jest i do czego służy.  Kiedy wszystkie ukryte rzeczy znalazły się na stoliku, skompletowali z nich ekwipunek detektywa. Później poznali takie wyrażenia jak: rysopis, poszlaka i kamuflaż. Wiązały się z nimi kolejne zadania. Mając niektóre dane dotyczące wyglądu, musieli wytypować osobę, która wyniosła cenny eksponat muzealny.  Następnie sprawdzali kinowe bilety szukając fałszywki, porównywali linie papilarne i odcisk obuwia. Sytuacja często zmusza detektywa do zmiany wyglądu, nadszedł zatem czas przebieranek. Niektórzy tak świetnie się zamaskowali, że naprawdę bardzo trudno było ich rozpoznać. Następnym etapem były zadania na spostrzegawczość. Z ustawionych na stole przedmiotów kilka zniknęło, a część zmieniła swoje położenie. Należało odgadnąć, czego nie ma i co zostało przestawione. Spotkanie zakończyły zagadki sprawdzające zmysły węchu i słuchu. Najpierw dzieci rozpoznawały zapachy i dopasowywały nazwy do zaprezentowanych przypraw i roślin, a później identyfikowały odgłosy.

Po przeprowadzeniu bibliotecznego egzaminu okazało się, że wszyscy zdali celująco i świetnie nadają się na pracowników agencji detektywistycznych.