Gdzie jest wiosna?

2019-03-21

21 marca oficjalnie przywitamy tak długo wyczekiwaną wiosnę. W przededniu tego wydarzenia do naszej placówki zawitała grupa IV z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach. Grupa ta pieszczotliwie zwana „Biedroneczkami” przybyła, by tu odnaleźć odpowiedź na pytanie „Gdzie jest wiosna?” Wydawać by się mogło, iż odpowiedź zna każdy. Niestety, w tym roku w związku z zamieszaniem w przyrodzie nie jest to takie proste. Ale nie martwcie się - w naszej bibliotece jest specjalista od spraw niemożliwych. Mowa o skrzacie bibliotecznym Kacperku. On zaradzi wszelkim problemom. Tak było i tym razem. Od samego środowego poranka Kacperek krzątał się po dziale dziecięcym w poszukiwaniu odpowiednich książek. Mimo podeszłego wieku skrzat jest znawcą literatury dziecięcej, zna wszelkie nowości i pewne jest, że pozna odpowiedź na zadane przez dzieci pytanie. Na stoliczku ułożył piękne książki poświęcone wiośnie, tajemniczy zielony koszyczek, a w glinianym dzbanie umieścił wierzbowe gałązki. Po co? Już wyjaśniamy. Otóż po konsultacji z Malutką Czarownicą Kacperek postanowił „użyć” sił magicznych, które sprowadzą wiosnę w nasze okolice.

Czy wiecie, jakie są oznaki zbliżającej się najpiękniejszej pory roku? Który kwiat jest tym pierwszym, czy jaskółka to prawdziwy zwiastun wiosny? Pora na wielki test. „Biedroneczki” mimo młodego wieku bezbłędnie udzielały odpowiedzi na zagadki Kacperka. A przygotował ich wiele. Jeżeli macie ochotę, zapraszamy do wspólnej zabawy:.

Już ciepły wietrzyk Z łąki powiewa. Drobniutkie pąki Rosną na drzewach. Jaka to pora roku? Powrócił do nas z dalekiej strony, Ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci się śmiały, gdy go witały, Żabki płakały przez dzionek cały! Gdy się schowa za chmury, Świat staje się ponury. A weselej na świecie Kiedy śmieje się z góry. W krótkiej nazwie kwiatów Mieszczą się „sanki”, A te kwiaty kwitną w marcu, W mroźne noce, ranki. .

Czy to czary? Z każdą odgadniętą zagadką z zielonego koszyczka „wylatuje” kolorowy kwiatuszek, by niczym bazia przysiąść na wierzbowej gałązce. Z minuty na minutę smutny krzaczek zamienił się w wiosenny bukiet ogromnych rozmiarów. Magiczne siły Kaperka zadziałały. Przez okno do biblioteki zajrzano wesołe słoneczko, a na buźkach milusińskich pojawił się uśmiech. Tylko w bibliotece takie rzeczy się zdarzają. Kończąc nasze spotkanie ogłaszamy: Wiosna dotarła do Kielc. Serdecznie witamy!.

Dziękujemy dzielnym przedszkolakom za wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej bibliotece był dla nich przyjemnością. Raz jeszcze dziękujemy i do zobaczenia!.