Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Dni przyjaźni polsko-węgierskiej

2019-03-21

W dniach 21-24 marca uroczyście obchodzimy Dni przyjaźni polsko-węgierskiej. Z tej to okazji zaprosiliśmy do naszej biblioteki uczniów z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 18. Tuż z wybiciem godziny dziewiątej do placówki raźnym krokiem wmaszerowała gromadka roześmianych dzieci. To dobrze wam znani uczniowie klasy IV „C”, którzy kilka dni temu uczestniczyli w spotkaniu poświęconym kulturze języka polskiego. Ale co to? Dzieci przygotowały na dzisiejsze spotkanie niezwykłe elementy - flagi w barwach narodowych Węgier i „mini” przewodniki po tym uroczym kraju. Świadczy to o doskonałym przygotowaniu do dzisiejszego wyzwania, które będzie składać się z dwóch części. Pierwsza to wielki quiz wiedzy o Węgrach. To nie lada sprawdzian. Tak naprawdę to 17 trudnych pytań. Naszym gościom strach jest nieznany - quiz czas rozpocząć. Oto kilka przykładowych pytań:.

Który z polskich bohaterów walczył również o wolność Węgier? Jak brzmi „dzień dobry” po węgiersku? Jak Węgrzy nazywają naszą ojczyznę? Co oznaczają kolory flagi narodowej Węgier? .

Jedne odpowiedzi padały bardzo szybko, inne wymagały dłuższego zastanowienia. Po kilkunastu minutach ogłoszono oficjalny wynik. Z radością informujemy, iż uczniowie klasy IV „C” zdobyli 15 punktów na 17 możliwych. Co za wynik! Gratulujemy! Pozostając na gościnnej węgierskiej ziemi postanowiliśmy wykorzystać wspomniane wcześniej „mini” przewodniki. Oprócz wiadomości praktycznych (niezbędnych każdemu turyście) zawierały one dziesiątki ciekawostek o tym partnerskim dla Polski kraju. Poniżej zamieszczamy tylko niektóre:.

Kostka Rubika i długopis to najsłynniejsze węgierskie wynalazki. 13 Węgrów to laureaci nagrody Nobla Węgrzy zdobyli nagrodę Nobla w każdej kategorii oprócz pokoju. Wigilia nazywana jest Dniem Miłości. Węgry posiadają największy w Europie zasób źródeł termalnych. .

To tylko mały wybór - kto ciekawy odsyłamy do lektury Węgry według czwartoklasisty. Za nami część pierwsza. Druga to sama przyjemność - wielkie czytanie. Niewielka książeczka pt. Baśnie i legendy różnych narodów zawiera baśnie z różnych zakątków świata. Jedną spośród wielu jest baśń węgierska Żelazny Laczy. Laczy to węgierski odpowiednik polskiego imienia Władek. Takie imię nosił węgierski królewicz, który miał trzech braci i trzy siostry. Rodzeństwo Władka zaginęło w wyniku klątwy rzuconej na chłopca. Jak to z ową klątwą było i czy Żelazny Władek odnalazł rodzeństwo - kto ciekawy zapraszamy do lektury.

Ale co to? Co za niespodzianka! Każdy z uczestników quizu otrzymał nagrodę. Na buziach dzieci pojawił się ogromny uśmiech - a zadanie do wykonania nie jest już takie straszne. Zdradzimy wam tylko - to zadanie z ulubionej kategorii naszych miłych gości (a są to oczywiście zajęcia plastyczne). Czas płynie niesłychanie szybko. Nadeszła pora pożegnania. Mówimy do zobaczenia wkrótce.

P.S. Wszystkim zainteresowanym ujawniamy prawidłowe odpowiedzi na zadane powyżej pytania: Polskim bohaterem, który walczył o wolność Węgier był Józef Bem. Węgierskie „dzień dobry” to „Jó reggelt”. Węgierska nazwa Polski to „Lengyelorszag”. Kolory flagi narodowej Węgier oznaczają: czerwony siłę, biały - wiarę a zielony - nadzieję. .