Tropem polskich miast i ich legend

2019-03-12

Z okazji Tygodnia Kultury Języka 12 marca na spotkanie „Tropem polskich miast i ich legend” przybyli uczniowie kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Naszym bibliotecznym pociągiem odwiedzili aż dziewięć polskich miast. Dzieci przypomniały sobie podania związane z różnymi regionami naszego kraju.

Podróż rozpoczęli od odwiedzenia Gniezna - pierwszej stolicy Polski. Z tym miastem związana jest Legenda o Czechu, Lechu i Rusie. Później tropem smoka wawelskiego i syrenki odwiedzili Kraków i Warszawę. W Kielcach uczniowie opowiedzieli legendę o księciu Mieszku i znalezieniu przez niego kła dzika. W Katowicach odwiedzili Skarbnika i poznali niektóre wyrażenia ze śląskiej gwary. Później były polskie góry i legenda o śpiących rycerzach w Tatrach. We Wrocławiu uczniowie dowiedzieli się, skąd się wzięły krasnale w mieście, a w Poznaniu koziołki. W Toruniu zaś odkryli tajemnicę piernikowych smakołyków i Wisłą pomknęli aż do Gdańska.

Przebywając wirtualnie w każdym mieście bawili się wyśmienicie rozwiązując zagadki, rebusy, krzyżówki i quizy.