A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Jesienny las

2019-10-08

W słoneczny poranek 8 października do naszej biblioteki zawitała roześmiana grupa dzieci. To „Tygryski” z pobliskiego Przedszkola Samorządowego nr 29 w  Kielcach. Pewnie ciekawi  jesteście, co sprowadziło tak miłych gości w nasze skromne progi? Już wyjaśniamy. To Pani Jesień, która od kilku tygodni łaskawie nam panuje i czarami zmienia otaczający nas świat. Z pól, sadów i ogrodów zbiera plony, a lasy maluje cudownymi kolorami (wśród nich prym wiodą: żółty, czerwony i brązowy w różnych  odcieniach).

Przedszkolaki z wypiekami na buziach słuchały ciekawostek o jesiennej przyrodzie. Podziwiały grzyby ukrywające się w leśnym runie, krzewy obsypane koralami jarzębiny i wesoło „spadające” z wysokiego dębu żołędzie. Dzieci wykazały się też ogromną wiedzą.  Na tajemniczym drzewie znalazły listki z zagadkowymi numerkami. Wiktor – najdzielniejszy spośród „Tygrysków” - zobaczył niewielką karteczkę, a na niej taki napis: Drzewo zagadek to ostatnia przeszkoda na drodze do królewskiego pałacu. Królowa Jesień oczekuje śmiałków. Herbatka o godzinie 13.00. Serdecznie zapraszamy. Dzieci, nieco onieśmielone, delikatnie zdejmowały kolorowe listki i udzielały odpowiedzi na jesienne zagadki.

Po rozwiązaniu przez naszych gości ostatniej zagadki tajemnicze drzewo zniknęło (czyżby zadziałały czary?). Przed dziećmi otwarła się prosta dróżka do pałacu.  Śmiałków przywitała sama Królowa Jesień.  Oprowadziła dzieci po swoim pałacu i pokazała wszystkie zakamarki. W pałacowym ogrodzie, na dywanie z jesiennych liści ustawiono stoliczki, przy których zasiedli mali goście. Czekała na nie prawdziwa uczta. „Tygryski” na pewno nie zapomną wyprawy do jesiennego lasu i spotkania z Panią Jesienią.

P.S.

Jak wiecie, nasza biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”.  Ma ona na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W czarodziejski sposób (pewnie to sprawka Kacperka) wieść o niej „zawędrowała” do pałacu, gdzie sama Królowa wręczała ulotki informujące o szczegółach tej akcji. Każdy „Tygrysek” otrzymał zaproszenie do wizyty w bibliotece. Do zobaczenia!