Spotkanie pokoleń

2018-09-28

28 września w Filii nr 4 odbyło się Spotkanie pokoleń. Gośćmi byli: seniorki z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece oraz dzieci z filii Przedszkola nr 2 przy ul. Górniczej.

Pani Ela i pani Krysia czytały i recytowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Przedszkolaki świetnie bawiły się przy tak wspaniałej poezji. Najpierw poznały zabawnego Pana Tralalińskiego, a dzięki wierszowi Na straganie utrwaliły sobie nazwy warzyw. Potem wraz z paniami recytowały Entliczka-pentliczka i szukały ukrytego w jabłku robaczka.

Seniorki rozmawiały też z przedszkolakami o obecnie panującej porze roku i jej darach. Jednym z bogactw jesieni są oczywiście grzyby. Wiersz pod takim właśnie tytułem zaprowadził dzieci do leśnego królestwa pełnego jadalnych borowików i opieniek, ale i trujących muchomorów.

Na zakończenie spotkania pani Krysia przeczytała przedszkolakom opowiadanie Barbary Szelągowskiej o jesiennych przygodach stonogi Jadzi, która w czasie wędrówki po lesie poznała przyjaciół, czyli jeża Igiełkę i misia Łatkę. Po wysłuchaniu opowieści dzieci próbowały wyobrazić sobie, czy sto to dużo czy mało. Pomogła im w tym zabawa polegająca na dorysowaniu, jak najwięcej nóg naszej bibliotecznej stonodze.

Spotkanie, w czasie którego seniorki czytały dzieciom, wspólnie z nimi recytowały znane i lubiane wiersze, upłynęło bardzo szybko. Młodzi czytelnicy i ci troszkę starsi wspaniale się przy tym bawili. Na zakończenie panie otrzymały kwiaty i moc uścisków od dzieci.