A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

2018-09-28

Pamiętacie Klub Sympatyków Przygody działający przy Przedszkolu Samorządowym nr 26 w Kielcach. Tak, tak to dzieciaki z grupy IV, które 28 września sprawiły nam ogromną niespodziankę. W piękny słoneczny piątkowy poranek ze śpiewem na ustach wybrały się z wizytą do biblioteki. Pretekstem wizyty był nie tylko Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ale i chęć spotkania z ulubionymi paniami bibliotekarkami. Tradycyjnie nasi milusińscy zajęli miejsca w dziale dziecięcym. Rozpoczęło się wielkie wspominanie wakacji, które niedawno się zakończyły. Dzieci opowiadały o wyprawach brzegiem morza, czy też o zdobywaniu górskich szczytów. Niektóre wakacje spędziły na sielskiej wsi.

Jak wiecie w dziale dziecięcym pomieszkuje nasz biblioteczny skrzat Kacperek. Opowieści dzieci tak bardzo go zainteresowały, iż opuścił on swe domowe pielesze i przyłączył się do wspólnego wspominania. Gdy wybrzmiały już wszystkie wspominki, rozpoczęliśmy „bardzo” głośne czytanie. Każde dziecko (i nie tylko) lubi wiersz, dlatego też na pierwszy ogień „poszły” utwory Doroty Gellner ze zbioru pt. Historyjki:.

„…Sklep dla żab. PRZECENA WIELKA! Grzebią żaby w pantofelkach, W kamizelkach, W kapeluszach, Każdy oczy wybałusza. Jedna szalik wygrzebała. Cała w nim się zaplątała I w okropnym jest humorze Bo wyplątać się nie może…”.

Sklep dla żab - toż to w głowie się nie mieści. A co to - psotna piłka:.

„…Po cichutku, po kryjomu, Wyskoczyła piłka z domu. Hop! Hop! W górę! W dół! Przeskoczyła świata pół. Zatrzymała się pod płotem, Zatańczyła z burym kotem…”..

Jak, miło gdy bibliotekę wypełnia dziecięcy śmiech - to znak, że tu fajnie jest. Nasi mili goście mimo młodego wieku posiadają ogromną wiedzę. Ciekawi są wszelkich nowinek i wytrwale poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dziś pytanie to brzmiało: „co to są emocje?” Kacperek, jak przystało na skrzata bibliotecznego raz dwa odnalazł odpowiednią książkę - Od złości do radości: jak rozpoznawać i okazywać uczucia autorstwa Holde'a Kreul'a. Będzie to super lektura na poniedziałkowy poranek. Członkowie Klubu Sympatyków Przygody z żalem opuszczali naszą bibliotekę - ale przed nimi ważna misja. A jaka - o tym przy kolejnym spotkaniu. Dzisiaj dziękujemy i zapraszamy ponownie. Do bardzo szybkiego zobaczenia!.