Imprezy dla dzieci
Pół wieku z biblioteką
Tegoroczna Noc Bibliotek w Filii nr 12 była wyjątkowa, zaprawą tego, iż oprócz tradycyjnego już, włączenia się w ogólnopolską akcję, placówka uczciła też jubileusz 50-lecia swej działalności na osiedlu KSM. Doniosła okazja zasłużyła na specjalną oprawę. Tłumnie przybyłych gości we właściwy klimat(w nastrojową atmosferę) wprowadziły odpowiednie dekoracje.
Wiele słów uznania padło pod adresem przygotowanych prezentacji - goście z wielkim zainteresowaniem oglądali ekspozycje zdjęć: „KSM-migawki z przeszłości”, oraz skanów stronic „Z dawnych kronik bibliotecznych”. Chętnie zerkali też na wystawkę „To się czytało!” Książkowe hity „Dwunastki” jak również, przygotowaną z myślą o dzieciach, prezentację „Bohaterowie dawnych dobranocek” To jednak był tylko wstęp do niezwykłych atrakcji jakie czekały na zgromadzoną w lokalu liczną publiczność.
Wieczór otworzyła kielecka pisarka Maria Włodno, która przeczytała kilka wierszy.
Następnym punktem programu, byli panowie Józef Modła, Piotr Brenzel i Marcin Wysocki ze Stowarzyszenia Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich. Ze swadą opowiadali o swym zamiłowaniu do dzielnego wojaka, a także czytali co ciekawsze fragmenty utworów J. Haška. Częścią wokalną swego wystąpienia znacznie podgrzali i tak radosną atmosferę. Były werble, katarynka i czeskie śpiewanie. Publiczność domagała się bisów.
W odmienny klimat wprowadziła zgromadzonych Beata Pszeniczna - aktorka Teatru Stefana Żeromskiego. Przeczytała fragmenty Chłopów S. Reymonta, oraz Nocy i dni M. Dąbrowskiej. Czytane urywki zostały wybrane nie przypadkowo. Dały bowiem wyobrażenie o pewnych scenach, do których w dalszej części spotkania zostały stworzone żywe ilustracje.
Krótkie wystąpienie miał również Przemysław Krystian z Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Opowiadał różne anegdoty związane ze swoją pracą. Po zachęcie skierowanej do dorosłych, by odwiedzali muzeum, zabrał zgromadzone dzieci do czytelni na specjalnie dla nich przygotowane tam niespodzianki, m.in. gry i zagadki związane z dawnymi zabawkami.
Gwiazdą wieczoru okazał się Jakub Porada - dziennikarz, podróżnik, autor kilku książek, a przy tym - po prostu „Chłopak z KSM-u”. Z sentymentem wspominał Kielce i osiedle z czasów gdy tu dorastał. Wiele mówił też o wyższości książek nad innymi nośnikami. Nawiązywał również do własnych książek, a w jubileuszowym prezencie podarował bibliotece swe najnowsze dzieło: Sztukmistrz w Tczewie czyli mów co chcesz, które opatrzył specjalną dedykacją.
Po tym maratonie wystąpień samych znakomitości, wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Jak na urodziny przystało nie obyło się bez tortu! Było też konfetti i tradycyjne „sto lat”!.
Na tym jednak nie kończyły się atrakcje. W dalszej części programu zabawne charakteryzacje gości pozwoliły „wyczarować” wspomniane wcześniej, żywe ilustracje do Chłopów i Nocy i dni. Można więc było odwiedzić izbę Jagny i Boryny lub znaleźć się w uroczej scenerii nad stawem pełnym nenufarów.
Po przebierankach nadszedł czas na sprawdzenie wiedzy zgromadzonych gości w „Quizie bibliofila” i konkursie „Literatura na ekranie”. Uczestnicy bawili się tak dobrze, że spotkanie zakończyło się blisko północy. Ci zaś, którzy dotrwali do finału, zostali uwiecznieni na wspólnej fotografii.