A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Wiosenna łąka

2018-05-16

W środowy nieco pochmurny i chłodny poranek, 16 maja do naszej biblioteki zawitali mili goście. To klasa I „A” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Roześmiana piętnastka to stali bywalcy, którzy bardzo chętnie odwiedzają naszą placówkę. Dzieci doskonale wiedzą, że tutaj znajdą „pomoc” w kryzysowych sytuacjach. Taka też miała miejsce dzisiejszego ranka - gdzie znaleźć wyczerpującą odpowiedź na pytanie: Jaka jest wiosna? Tylko w bibliotece!.

A tak naprawdę - to jaka jest wiosna?.

…Jaka jest wiosna? Różowa, gdy w płatkach kwiatów Głowę swą chowa. Czasem też bywa Zielona, Gdy w trawie zaśnie Słońcem zmęczona. A o zachodzie czerwona. Rozdaje barwy Drzewom w koronach. Jaka jest wiosna….

Kacperek - najmądrzejszy spośród skrzatów (nie tylko bibliotecznych) dzielnie kibicował małym poszukiwaczom. Dyskretnie „podkładał” w najbardziej widocznych miejscach książeczki. Obok Baśni braci Grimm zadomowił się Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt na wycieczce, w Kubusiowym Kąciku Zabaw swe strony rozłożyła Od wiosny do wiosny Stefanii Szuchowej. Razem ze słonkiem Marii Kownackiej śmiało „przysiadło” w dziale z książeczkami dla maluchów. Trudno zliczyć wszystkie, ale na pewno była tam też Linnea (bohaterka książeczek Christiny Bjork) w towarzystwie Pracowitych listeczków. Te niepozorne książeczki okazały się wspaniałym źródłem wszelkich potrzebnych wiadomości i super ciekawostek. Czy wiecie, że:.

1. Młode bociany po wykluciu się z jaj mają przez dłuższy czas czarne dzioby i ciemnoszare, krótkie nogi; potem nogi im się szybko wydłużają i wraz z dziobami zmieniają kolor na czerwony..

2. Pąki na drzewach są już od ubiegłego roku. Od początku kryła się q nich łodyżka i gęste, skulone listki. .

Dzieci z ogromnym zainteresowanie przeglądały książeczki. Zdobyta dzięki nim wiedza pozwoliła znaleźć odpowiedź na nurtujące je pytanie jednogłośnie stwierdziły, że wiosna jest „modna” bo:.

…Wstyd mi chodzić w tej sukience I w tym uczesaniu. Zaraz wepnę parę kwiatów W moje długie włosy, A sukienkę mi ozdobią motyle i osy. Jeszcze tylko ciepłym deszczem Buzię sobie zmoczę I już mogę się przechadzać Wśród zieleni kroczyć. Teraz kroczy modna wiosna poprzez pola, łąki….

Doskonale wiecie, że tradycją naszych bibliotecznych spotkań z dzieciakami są zajęcia plastyczne. Tak było i tym razem. Sprytne rączki gości wyczarowały najpiękniejszą wiosenną łąkę. Zieloną połać wypełniły stokrotki, bratki i inne wiosenne kwiaty. Pracowite pszczółki i motyle śmiało wzbiły się w bezkres błękitnego nieba. Teraz wiosna na dłużej zagości w naszej pięknej okolicy. Misja wypełniona, pora wracać do szkoły, gdzie na naszych milusińskich czeka kolejne wyzwanie - próba generalna do przedstawienia pt.: Żabki w czerwonych czapeczkach. Trzymamy kciuki. Powodzenia! Dziękujemy, dziękujemy i zapraszamy ponownie.