A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Zima kontra wiosna. Starcie drugie

2018-03-15

Jak wiecie za nami pierwsze starcie w sparingu „Zima kontra wiosna”. Około godziny dziesiątej, 15 marca rozpoczęło się starcie drugie. Zaprzyjaźniona klasa I „A” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach wraz z ulubioną panią Wiolą to kilkunastoosobowy fanklub wiosny. O tej porze roku wiedzą wszystko lub prawie wszystko. Dlatego też z uśmiechem na buźkach nasi milusińscy przystąpili do rundy pierwszej - sprawdzianu wiadomości o zwiastunach najpiękniejszej z pór roku - wiośnie. Bez zająknięcia wymieniły wszystkie te „roślinne” czyli przebiśniegi, krokusy, zawilce, sasanki i cud urody bazie. A co z innymi oznakami? Czy dzieci wiedzą, który z ptaków przylatuje po długiej zimie jako pierwszy? To sprawdził gość specjalny Cyberek - mały bohater wielkiej książki pt. Ptaki polskie czyli latać każdy może autorstwa Jacka Bunscha oraz Hanny i Antoniego Gucwińskich. Ulubioną lekturą tegoż stworka jest atlas ptaków. O tych ostatnich wie wszystko - dla naszych milusińskich przygotował specjalny test. Nie uwierzycie, ale pierwszaki poradziły sobie doskonale. Znały odpowiedzi na 99% pytań. Gratulujemy wiedzy - a dla was drodzy przyjaciele mała zagadka:.

Nieco mniejszy kuzyn bociana białego, Posiada kilka gniazd i używa ich na przemian, Jest milczkiem, odzywa się rzadko: czasem syczy, czasem prycha i klekocze. Jaki to ptak? .

Tak, tak - to jedno z pytań testowych przygotowanych przez Cyberka. Znacie odpowiedź? Jeśli nie - znajdziecie ją w wymienionej wcześniej książce na stronach 10 i 11. Pierwszaki zaliczyły rundę pierwszą śpiewająco - rudna druga przed nami. Cyberek, który zaprzyjaźnił się z naszym Kacperkiem zaproponował, by w rundzie rozrywkowej oddać się pasjonującej lekturze. A jak lektura to tylko ta związana z wiosną.

…Wiosna jest już Całkiem blisko. Idzie z koszem i z walizką. A z koszyka i z walizki wyglądają świeże listki. I wystawia nos tulipan, ciągle wiosnę o coś pyta….

Ten króciutki wierszyk to wprowadzenie do pewnej niesamowitej historii. Cyberek super ornitolog okazał się również super detektywem. Wystarczyło jedno spojrzenie i już na stoliczku leży niewielka książeczka Wandy Grodzieńskiej o intrygującym tytule O ślimaku co szukał wiosny. Wszyscy gotowi - rozpoczynamy wielkie „bajo-czytanie”:.

…Wyszedł sobie ślimak w pole Pod zielonym parasolem. Szuka wiosny - a że stary, Włożył na nos okulary. Na badylu siedzi pająk. Gdzież ta wiosna? Czy pan zna ją? Ależ znam ja doskonale, Z parasolem chodzi stale! (…) Ma dom, tak jak pan dobrodziej, Jak pan - bardzo wolno chodzi, Okulary ma na różkach - Niedowidzi już staruszka! Wymarzona dla mnie para! Ja już stary, ona stara, Już nie znajdę lepszej żony!… .

A jak zakończyła się owa historia? Kto ciekawy, czy ślimak znalazł wiosnę, czy została ona jego żoną - ten niech koniecznie przeczyta wspomnianą wcześniej książeczkę. I tak oto zakończyła się runda druga. Powinna rozpocząć się trzecia (plastyczna) - ale nasi przemili goście postanowili sprawić niespodziankę i w dniu 20 marca uroczyście otworzyć galerię „Pod zawilcem”. To w tej galerii wystawione zostaną ich prace pod wspólnym tytułem „Królowa Wiosna”. O przebiegu otwarcia poinformujemy w przyszłym tygodniu.

Sparing „Zima kontra wiosna” dobiegł końca. Jury w składzie: panie Ania, Monika, Wiola oraz panowie Kacperek, Krasnal Zmarzlak i Cyberek postanowili jednogłośnie zakończyć rozgrywki remisem. Zarówno zima, jak i wiosna mają swoje uroki i swoich wielbicieli. Dziękujemy dzielnym pierwszakom za wspaniałą zabawę. Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej bibliotece to przyjemność dla milusińskich. Raz jeszcze dziękujemy i do zobaczenia!.