A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Trzeszczące wierszyki nauką retoryki

2018-03-01

W dniach od 5 do 10 marca bieżącego roku obchodziliśmy XXVI Tydzień Kultury Języka pod hasłem „Oracja i czytanie zawsze w modzie”. Tradycją naszej biblioteki jest pełne zaangażowanie w to ogólnopolskie wydarzenie. Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy naszych najwierniejszych przyjaciół - Klub Sympatyków Przygody. Dla niewtajemniczonych to przedszkolaki z grupy I z Przedszkola Samorządowego nr 26 w Kielcach. Nasi milusińscy to grupa bardzo zajętych dzieciaków - w chwili obecnej przygotowują się udziału w konkursie „Mała Scena dla Ciebie”, a przecież jak przystało na przedszkolaków mają też „obowiązki” wypełniane w przedszkolu wraz z ulubioną panią Jolą.

Kacperek, który jest nie tylko przyjacielem biblioteki, ale też honorowym członkiem Klubu Sympatyków Przygody wpadł na iście „diabelski” pomysł. Skoro dzieciaki nie mogą przyjść w określonym terminie do biblioteki - to „biblioteka” odwiedzi je w przedszkolu. W piątek 1 marca skrzat w przepięknej niebieskiej torbie ukrył książeczki, plakat i tajemniczą kopertę. Wraz z wybiciem godziny dziesiątej w towarzystwie pani Ani wyruszył na poszukiwania nowej przygody. Kilkanaście minut spaceru i oto już stoimy przed dobrze znajomą salą. Puk, puk - to my wasi przyjaciele. W cieplutkiej, przytulnej sali na bajecznie kolorowym dywanie członkowie KSP odbywali próbę generalną przed występem wokalnym, który będzie miał miejsce w najbliższy poniedziałek 5 marca. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!.

Dzieci zaaferowane swoim śpiewem nie zauważyły naszego wejścia. Wykorzystał to Kacperek. W kąciku, tuż obok okna wywiesił plakat, który głosił: „Trzeszczące wierszyki nauką retoryki - czyli Klub Sympatyków Przygody czyta arcytrudne teksty literackie”, na regale obok pluszowych zabawek rozłożył przyniesione książeczki i tajemniczą kopertę. Próba dobiegła końca i w sali zapadła cisza, którą zakłócił gromki okrzyk powitania. Uściskom i całusom nie było końca. Kacperek, jak przystało na bardzo mądrego skrzata grzecznie przywitał się z panią Jolą, dzieciakami. Wyjaśnił, też co takiego sprowadza nas do przedszkola. Plakat i kartka z koperty wszystko wyjaśniły. Dzisiejsze spotkanie to pojedynek ze smokiem zwanym Retoryka. Czy wiecie co oznacza to słowo - już wyjaśniamy: retoryka to umiejętność sprawnego, jasnego wyrażania swoich myśli, sztuka pięknego mówienia, oratorstwo, krasomówstwo oraz nauka zasad sprawnego i pięknego wysławiania się, obejmująca prawidłowości doboru słów, konstrukcji zdań.

Teraz, kiedy „retoryka” przestała być słowem nieznanym i strasznym pora rozpocząć pojedynek. Orężem, którym walczyć będą dzieciaki są wiersze (a raczej strasznie trzeszczące wiersze) ukryte w książeczkach, które przyniósł Kacperek. Członkowie Klubu Sympatyków Przygody spośród wielu wybrały te zawierające najtrudniejsze teksty. To iście prawdziwe wyzwanie, które skutkować może złamaniem, bądź też zwichnięciem języka. My niczego się nie boimy - a więc zaczynamy.

Runda pierwsza i druga polegały na bezbłędnym (oczywiście w miarę możliwości) odczytaniu wybranego wiersza. Aby udowodnić wam ,że nie były to byle jakie teksty przytaczamy słów kilka:.

…Na polance rósł muchomor. Jak wyglądał? No wiadomo! Komplet piegów, noga chuda, Kapelusik… Ot, paskuda! Ale wygląd jakoś chyba Nie za bardzo martwił grzyba, bo wesoło strzygł uszami i chichotał się czasami. Zaraz, zaraz! Czym on strzygł?! Czym? Uszami grzyb strzyc zwykł… I co powiecie? Łatwe czy trudne - jedno jest pewne do ścisłego finału (czyli rundy trzeciej) awansowała cała grupa KSP - 19 zuchów, których małe języczki doskonałe poradziły sobie z zawiłościami retoryki. W finałowej rundzie „języki” zmagały się z duszkiem, jeżykiem i krową w kropki bordo. A przebiegała ona tak: …Pośród książek w starym domu obok przykurzonych tomów mieszkał sobie taki duszek, co miał niebywałą tuszę. Duszek ważył osiem ton, Więc gdy straszył, trząsł się dom!… …Chcę przytulić się do mamy, Ale cała jest z kolami. Chcę przytulić się do taty, Lecz jest cały jeżowaty… …Czarna krowa w kropki bordo Położyła się pod kołdrą I powiada: Jestem chora, Trzeba posłać po doktora! Doktor złapał się za głowę. Czy ktoś widział w kropki krowę?! Kropki trzeba zamalować - Szast-prast! - krowa będzie zdrowa!… .

Za nami trzy emocjonujące rundy, burzliwe obrady jury. Pora poznać wyniki - wszem i wobec ogłaszamy, iż członkowie Klubu Sympatyków Przygody pokonali strasznego smoka „Retoryka”. Jury oceniło umiejętności młodych przyjaciół biblioteki na 15 punktów w 10 - stopniowej skali. Gratulujemy! Jesteśmy z Was bardzo dumni!.

Za nami pełne wrażeń przedpołudnie- pora na zasłużony odpoczynek. Do zobaczenia podczas wręczania nagród. A to już w najbliższą środę, 7 marca w ulubionej cukierni naszych milusińskich. Raz jeszcze do zobaczenia!.