A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Spóźniony Mikołaj

2018-12-10

Wiecie, kto jest najbardziej zapracowanym człowiekiem? Oczywiście święty Mikołaj. Przekonały się o tym dzieci z klasy I „B” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. W miniony piątek wyczekiwały odwiedzin gościa z dalekiej Laponii. Niestety wydarzył się wypadek - sanie świętego uległy awarii. Co czynić? Elfi serwis to jedyne wyjście z tej opresji. Mali pomocnicy Mikołaja to mistrzowie w wielu dziedzinach. Potrafią zrobić najpiękniejsze zabawki na świecie, przygotować miliony paczek z prezentami, odpisać na listy i naprawić mikołajowe sanie. Młoteczki, zdolne rączki i płozy lśnią jak nowe. Można wyruszać w daleką drogę do Kielc.

Poniedziałek 10 grudnia przywitał nas iście jesiennymi opadami deszczu. Tak nie sprzyjająca aura nie zniechęciła gości skrzata Kacperka do wizyty w naszej bibliotece. Pierwszaki z niepokojem spoglądały w okna biblioteki wypatrując Mikołaja. A to co? Pomiędzy kroplami deszczu przemykają czerwone sanie zaprzężone w renifery. Chwilka i drzwiach pojawił się starszy pan z ogromnym workiem. To święty Mikołaj we własnej osobie. Na buziach wszystkich pojawił się serdeczny uśmiech i powitalne „dzień dobry” gromkim echem rozbrzmiało w bibliotece. Gość honorowy zasiadł w wygodnym fotelu i rozpoczęło się „mikołajowe bajanie”. O dzieciństwie w dalekiej Myrnie, o radości, jaką daje obdarowywanie prezentami, a nawet o tym co porabia święty Mikołaj na co dzień. Skrzat Kacperek, jak wiecie jest bardzo dociekliwym skrzatem - dlatego też zadawał wiele pytań. Dlaczego czerwony kaftan jest różnej długości, dlaczego w różnych państwach posługuje się różnymi imionami? Cechą świętego Mikołaja jest nie tylko dobroć i biała broda, ale też ogromna cierpliwość. Każde zadane pytanie znalazło odpowiedź - bowiem kto pyta nie błądzi! I tak dzieci dowiedziały się iż w Holandii Mikołaj to Sinter Klaas, w Stanach Zjednoczonych Santa Claus, a w Niemczech Weihnachstmann. Na śniadanie Mikołaj jada owsiankę, a ulubionym owocem jest jabłko. Najdziwniejszym pytaniem, jakie padło było to zadane przez Filipa. Ten rezolutny chłopiec zapytał, gdzie święty „robi” zakupy? Jakżeż zaskakująca była odpowiedź: zabawki produkują Elfy, a pozostałe prezenty nabywa na popularnym serwisie „Allegro”.

Gdy tylko ciekawość dzieci i skrzata Kacperka została zaspokojona Mikołaj zwrócił się do zebranych z ogromną prośbą. Otóż na rok 2019 zaplanował premierę nowej kartki pocztowej i serii znaczków. Oczywiście wszystko z podobizną świętego. Tylko kiedy to zrobić, gdy tyle obowiązków? Nasi mali goście, po krótkiej naradzie postanowili pomóc Mikołajowi. Kacperek w sobie tylko znany sposób zaopatrzył dzieci w kartki papieru i kolorowe kredki. Rozpoczęło się wielkie projektowanie i malowanie. A jaki był efekt końcowy - o tym następnym razem. Niestety obowiązki wezwały Mikołaja do Gdańska i przyszła pora pożegnać się. Dzieci obiecały gotowe projekty przesłać pocztą elektroniczną, a w podziękowaniu za wizytę wręczyły laurkę z takim oto wierszem:.

Od rana Mikołaj Nietęgą miał minę Jak wiecie Prezenty dostarcza kominem A dzisiaj przed świtem coś złego się stało chciał wejść poprzez komin lecz coś się zatkało! I utknął biedaczek Mikołaj nasz Święty w kominie wraz z workiem gdzie nosi prezenty. Tam dzieci czekają! I czas szybko płynie A Święty nie przyszedł Bo siedzi w kominie Mikołaj się zasapał i strudził niemało nim z tego komina wyjść mu się udało Popatrzył na siebie i zrzedła mu minka Bo brzuch mu zwiększyła zjedzona wędlinka! Kiełbaski, pasztety masełko też było… Siedziałem i jadłem I mi się przytyło! Do dzieci już Elfy Roznoszą prezenty A Święty nasz ostrą jest Dietą zajęty Trenuje przysiady Trenuje podskoczki W lusterku ukradkiem ogląda swe boczki I woła - jo ho ho - Z jakiej to przyczyny Podarki mam nosić Dzieciom przez kominy? Więc zmieniam zasady Zapadła już klamka Od dziś będę wchodził Przez dziurkę od zamka. Kłopoty Świętego Mikołaja - Rafał Lasota.