A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Kto ty jesteś? Polak mały

2018-11-23

11 listopada to wspaniały i wyjątkowy dzień dla wszystkich Polek i Polaków. Tego dnia nasza ojczyzna odzyskała niepodległość. Trudno to sobie wyobrazić, ale Polski nie było na mapie Europy aż 123 lata! Dlatego dzisiaj, jeszcze bardziej niż zwykle, cieszymy się wolnością! Wolnością, którą odzyskaliśmy równiutko 100 lat temu. Choć od tego wielkiego dnia minęło już dwa tygodnie to z wielką radością w piątkowy poranek 23 listopada powitaliśmy w naszej bibliotece przemiłych gości. To przedszkolaki z grup „Zajączków” i „Pszczółek” z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach. Czterolatkowie przybyli do biblioteki by wraz ze skrzatem bibliotecznym Kacperkiem raz jeszcze wspaniale i uroczyście obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości.

W dziale dziecięcym Kacperek przygotował wspaniałą wystawę. Znalazły się na niej prawie wszystkie książki poświęcone historii Polski i Kielc. Pewnie zastanawiacie się dlaczego? O tym za chwilę. Dzieciaczki rozgościły się i z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwały się opowieściom snutym przez panią Anię. Szczególnie spodobały się maluszkom te, których bohaterami byli Historynek, Wierszynek i Militarek - trzy sympatyczne mole książkowe. Przegryzają się one przez wszystkie dzieła, ale jak to z gustem i smakiem bywa, mają różne upodobania. Militarek najczęściej przebywa w powieściach wojennych, Wierszynek zasmakowała w poezji, a Historynek zgodnie ze swoim imieniem i rodzinną tradycją - wgryza się w stare kroniki. Zdradzę wam, iż te trzy mole w chwili obecnej zamieszkują w książce pt. A to historia!: opowiadania z dziejów Polski Kazimierza Szymeczko. Dzięki ich „ciężkiej” pracy nasi przemili goście odbyli wyprawę w przeszłość. Poznali Józefa Piłsudskiego i jego legionistów, Józefa Wybickiego autora słów polskiego hymnu - „Mazurka Dąbrowskiego” i Mieszka - chłopca z Kielc (który tak naprawdę zamieszkuje w tajemniczej książce pt. Sekrety Zamkowego Wzgórza autorstwa Jolanty Białek).

Osoby spotkane podczas tajemniczej wyprawy w przeszłość przekazały czterolatkom wiele ciekawych informacji o odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości i jej zawiłej historii, a mały Mieszko okazał się prawdziwą skarbnicą wiedzy o naszej małej ojczyźnie. Obowiązki zawezwały panów Józefów do Warszawy. Dzieci wdzięczne za spotkanie odśpiewały na pożegnanie hymn i wręczyły biało czerwone laurki z takim oto wpisem:.

„…Gdy ojczyzna jest w niewoli To każdego serce boli, Gdy na zniewoloną ziemię Spada smutek i cierpienie, Jak kraj długi i szeroki Płyną z oczu łez potoki. Płaczą ludzie i zwierzęta, bo Ojczyzna to rzecz święta (…) Lecz gdy wolność znów zawita Dookoła świat rozkwita, Z domów śmiech radosny płynie I świerszcz śpiewa na kominie, Tańczą ludzie i zwierzęta, Bo Ojczyzna to rzecz święta…”.

Mieszko z pomocą Kacperka i zaczarowanej miotły (tak, tak i takowa znajduje się w naszej bibliotece) „teleportował całą grupę na kielecki rynek. To tam czekała na nas niezwykły gość - pani Magdalena Młodnicka - autorka książki pt. Kielce: przewodnik dla dzieci. W tak doborowym towarzystwie przedszkolaki odwiedziły bazylikę katedralną, Pałac Biskupów Kieleckich, park miejski i Muzeum Zabawy i Zabawki. Zmęczone ale bardzo wesołe powróciły do biblioteki, gdzie czekała na nich niespodzianka. W dziale dziecięcym rośnie drzewko o imieniu Benjamin. Kacperek wraz z panią Anią przygotował biało-czerwone kotyliony. Tak - wy już wiecie, co się wydarzy. Biblioteczny Benjamin stał się bibliotecznym drzewkiem niepodległościowym. Dumne z wykonanego zadania dzieciaki wraz z Mieszkiem udały się do przedszkola, gdzie wspólnie opracowywać plan wycieczki pt. ”Kielce kocham, Kielce znam„. Trzymamy kciuki, a teraz mówimy do zobaczenia.

P.S. Późnym popołudniem do biblioteki dostarczona została tajemnicza przesyłka. W ogromnym pudle znajdowała się niewielka książeczka pt. Podróżnik: świętokrzyskie Anny i Krzysztofa Kobusów. Czy to zbieg okoliczności, czy też magia Baba Jagi? Kto to wie.