Czytaj, podróżuj, odkrywaj!

2017-06-03

„Czytaj, podróżuj, odkrywaj!” - pod takim hasłem zorganizowano imprezę z okazji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Już na wstępie można było poczuć słoneczne klimaty Włoch i Hiszpanii, a to za sprawą wywiadów jakich udzielili zaproszeni goście: Marco Fontana i Ivan Ferrer. Obaj panowie starali się zaprezentować te miejsca w swoim kraju, których nie ma w przewodnikach, a które wg nich warto zobaczyć. Opowiadali też swoje wrażenia z pobytu w Polsce. W rozmowie nie zabrakło wielu humorystycznych akcentów, jak choćby test na łamańce językowe. Następnym punktem programu były wspomnienia z podróży Beaty Zwierzchowskiej, szczególnie z Meksyku, w którym prelegentka spędziła wiele czasu. Zgromadzona publiczność żywo reagowała na prezentowane treści, dopytując o rozmaite szczegóły. Następnie dorośli zostali zaproszeni na poczęstunek, w tym degustację potraw z kuchni włoskiej, libańskiej, arabskiej i indyjskiej. W tym czasie dzieci zgromadziły się przed kurtyną WC-teatru, aby obejrzeć zabawne przedstawienie kukiełkowe „O Jasiu łakomczuszku i roztropnej Małgosi”. Po spektaklu maluchy miały niepowtarzalną okazję zajrzeć za „kulisy” i popróbować własnych sił jako aktorzy.

W dalszej części spotkania nadszedł czas na równoległe konkursy, (atrakcjom dla dorosłych w tym samym czasie towarzyszyły zabawy dla dzieci). Dla dorosłych odbyły się rywalizacje dla Hawajek, Meksykanów i Chińczyków. Dzieci tymczasem zmagały się z afrykańskimi puzzlami, wyścigami skorpionów i jadowitych pająków, a także zagadkami z „orzechów palmowych”.

Następnie przyszedł czas na konkurencje drużynowe. Trzyosobowe zespoły sprawdzały swą geograficzną wiedzę w quizie podróżniczym „Dookoła świata”, a także w zabawie z rzutkami „Strzał w nieznane”. Wszystkim tym atrakcjom towarzyszyła odpowiednio przygotowana sceneria. W dowolnej chwili zebrani w bibliotece goście mogli obejrzeć prezentację dotyczącą dawnych podróży, wystawę pamiątek przywiezionych ze świata, a także ekspozycję pocztówek. Zgromadzone w bibliotece oryginalne stroje przywiezione z Nigerii, Meksyku i Afganistanu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem oglądających. Przygotowano też kącik, w którym można było sobie zrobić fotografię retro z zabytkowymi walizami oraz w stylizowanym stroju. Chętni mogli tez zajrzeć do murzyńskiej chaty… Atrakcjom nie było końca!.