Jak to z książką było

2017-05-11

11.05.2017 odwiedziła nas grupa 5-latków z PS nr 4, by uczestniczyć w przygotowanych z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zajęciach dotyczących dziejów książki. Na dzieci czekało wiele zadań, które miały na celu uświadomić im bardzo długą i ciekawą historię pisma, druku oraz bibliotek. Dowiedziały się miedzy innymi co to jest pismo węzełkowe, karbowe, klinowe i obrazkowe oraz próbowały same zapisać własne informacje na tabliczce z plasteliny imitującej glinę oraz na drewnianej płycie pokrytej woskiem. Odczytywały także zapisane pismem obrazkowym hasła, pisały przy pomocy pióra i atramentu, a wreszcie starały się ułożyć własną matrycę do i „wydrukować” słowa za pomocą drewnianych klocków. Poszerzywszy swą wiedzę o nowe wiadomości i obdarowane drobnymi upominkami pożegnały bibliotekę, choć obiecały wracać jak najczęściej po ciekawe książkowe opowieści.