A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Kurczaczkowo i świątecznie

2017-04-12

Od ostatniej wizyty w Szkole Podstawowej nr 18 minął tydzień. W środę, 12 kwietnia tuż przed godzina ósmą listonosz przyniósł list polecony. Oto jego treść:.

ZAGINĄŁ WIELKANOCNY KURCZACZEK! Pilnie potrzebna pomoc w poszukiwaniach! Klasa IV A.

Cóż robić - wyruszamy z misją pomocową. Zaopatrzeni w niezbędne rzeczy raz dwa przybyliśmy do szkolnej klasy. Faktycznie z zielonej fototapety (przedstawiającej wiosenną łąkę) zniknęły wszystkie zwierzątka symbolicznie związane z Wielkanocą. Szaro-białe zajączki, żółciutkie kurczaczki zniknęły w tajemniczy sposób. Pora na inspektora Kacperka. Jak wiecie jest on nie tylko znawcą wszelakich ksiąg, książek i książeczek - ale także nieustraszonym detektywem. Przy pomocy lupy rozpoczął analizę wszelkich śladów i tropów. Trzy kroki w prawo, pięć w lewo. Chwilka zastanowienia. Już wszystko jasne.

Pod osłoną nocy zwierzątka wyruszyły do krainy „Wiem, bo czytam” by zapoznać się z tradycjami wielkanocnymi w innych krajach. Podróż swą rozpoczęły od wielkiego lotniska w Londynie - nazywa się ono Heathrow. Nagle nad lotniskiem zawisła złowroga czarna poducha wypełniona deszczem. Pioruny skaczące beztrosko po niebie przebiły chmurę, a widok zza szyby przesłoniła kotara deszczu, w której kąpieli zażywały błyskawice. Wszelkie loty odwołano - czekamy na poprawę pogody, bo jak wiemy kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Czas oczekiwania straszliwie dłużył się naszym „małym uciekinierom”. Postanowili więc już tu na lotnisku rozpocząć zdobywanie wiedzy. Przysłuchiwali się rozmowom w różnych językach. Siergiej - mały chłopiec z Rosji w trakcie Paschy (tak nazywa się Wielkanoc u Prawosłowian) odwiedzi cerkiew. Doris wybiera się do Burkina Faso w dalekiej Afryce, gdzie podczas świąt wielkanocnych wszyscy tańczą i śpiewają na ulicach. Ingrid - dziesięciolatka wybrała się do dziadków do Szwecji - gdzie w Wielką Sobotę dziewczynki przebrane za czarownice wędrują od domu do domu i w zamian za słodycze rozdają ręcznie malowane laurki z życzeniami.

Kurczaczki tak bardzo zainteresowały rozmowy, iż przegapiły odlot samolotu do Warszawy. Czy uda się im powrócić do Polski na święta? Przekonamy się już wkrótce. Wiadomość o odnalezieniu „uciekinierów” lotem błyskawicy dotarła do uczniów klasy IV A. Uśmiech znowu zagościł na ich twarzach. W oczekiwaniu na powrót żółciutkich przyjaciół postanowili przyozdobić tapetę portretami wielkanocnych kurczątek. Kolorowe kredki, flamastry i nieograniczona fantazja to składniki potrzebne do „wyczarowania” najpiękniejszego obrazka. Tu trochę zielonego, tam odrobina niebieskiego, któremu towarzyszy ciepły pomarańczowy. Jeszcze kilka drobnych poprawek i już gęsiego, jeden za drugim, na zieloną łąkę wędrują kurczaczki. Co za widok!.

Misja wykonana, zagadka wyjaśniona. Pora się pożegnać. Ale zanim to nastąpi wszystkim życzymy co następuje:.

WESOŁYCH ŚWIĄT! Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy spokoju i rodzinnego ciepła, siły w pokonywaniu wszelkich trudności, spełnienia marzeń i optymistycznego patrzenia na świat. Świąt z jajem, słońcem i dyngusem roześmianym! WESOŁYCH ŚWIĄT! .

P.S. Wiadomość dosłownie z ostatniej chwili. „Uciekinierowie” szczęśliwie powrócili. Cali i zdrowi z wielkim zapałem przystąpili do świątecznego dekorowania szkoły. A z jakim efektem - zapraszamy do fotogalerii.