A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Na tropie wiosny

2017-03-15

Gdzie ta wiosna? To pytanie jakim przywitali mnie w nieco pochmurny poranek 15 marca uczniowie klasy IV A ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Co robić? Wyjście jest tylko jedno - wyruszamy na poszukiwania wiosny. Jak przystało na prawdziwych tropicieli wszelkich tajemnic młodzi ludzie przygotowali się do wyprawy. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiadania Magdaleny Kiełbowicz A jednak wiosna! Jego bohaterami byli uczniowie, którzy wraz z panią wychowawczynią bezskutecznie szukali zielonej wiosny. Niepowodzenie nie zniechęciło naszych gości a informacje zawarte w króciutkim opowiadaniu pozwoliły na przygotowanie listy z oznakami poszukiwanej pory roku. Znalazły się tam: pierwsze wiosenne kwiaty, małe pączki na gałązkach, kra płynąca rzekami i oczywiście bociany, żurawie i dzikie gęsi.

Nieśmiała Natalka zaproponowała, aby zapoznać się również z przysłowiami o wiośnie i marcu - bo jak wiemy przysłowia są mądrością narodów. Nie uwierzycie, ile przysłów znają nasi mali przyjaciele - oto niektóre spośród nich:.

Na wiosnę dzień karmi rok Wiosna piękna kwiatkami, a jesień snopkami Na św. Grzegorza, idą lody do morza W marcu, choć słota, rzucaj zboże do błota W marcu, gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty.

Lista gotowa - wyruszamy. Wędrując uliczkami i ścieżkami w okolicach szkoły tropiciele odnaleźli jaskrawozielone pąki na krzewach bzu, nieśmiało spoglądające pierwiosnki. Niestety nie odnaleźliśmy bociana - w jego zastępstwie pojawiło się stadko rozśpiewanych wróbelków. Pogoda spłatała nam figla - pojawił się deszcz i chłodny wiatr. Wracamy do szkoły, do przytulnej klasy. A tam niespodzianka - na ławkach tajemnicze kartki. Pewnie jesteście ciekawi co zawierały - już wyjaśniam. Kartki zawierały zadanie do wykonania przez dzieci - była to „Wykreślanka z babką zwyczajną”. Dla odważnych zamieszczamy ją poniżej:.

PEWLIŚĆNEJLISBABTEKCELISWTEKTRAKLIŚĆTOLISROTEKWIE LIŚĆODLISMYŚTEKLELISNIATEKPILISKATEKWLISGŁOTEKWIE GŁOLIŚĆWILISBOTEKWIEMLISSIĘTEKNIELISRZADTEKKOLIŚĆ LIŚĆCZYLIŚĆJĄLISJESTTEKWŁAŚLISCITEKWIELISBABTEKKĄ.

(W ciągu liter wykreśl wszystkie listki i liście. Odczytaj rozwiązanie).

Nie było to proste zadanie, ale nasi gospodarze doskonale poradzili sobie z zawiłym ciągiem liter. Nagrodą za poprawne rozwiązanie była wizyta w bajecznie wiosennym ogrodzie. Oczywiście nie był to prawdziwy ogród lecz kwiatowa kraina wyczarowana małymi rączkami dzieci. Na grządkach „zakwitły” tulipany, stokrotki, nieśmiałe niezapominajki i śliczne bratki. Kwiaty umieszczone na korkowej tablicy zamieniły ulubioną klasę w wiosenną łąkę, na którą wkrótce zawita prawdziwa wiosna. Czekamy z niecierpliwością! Spotkanie dobiegło końca - naszych miłych gości wzywają szkolne obowiązki. Do zobaczenia wkrótce.

P.S. Wykreślanka okazała się nie lada wyzwaniem. Nasz biblioteczny skrzat Kacperek także spróbował swoich sił - rozwiązanie brzmi:.

PEWNEJ BABCE W TRAKTOROWIE PIKA W GŁOWIE GŁOWI BOWIEM SIĘ NIERZADKO CZYJĄ JEST WŁAŚCIWIE BABKĄ. .