Trudne słówka użyj z głową!

2017-03-13

13 marca 2017 r. w ramach Tygodnia Kultury Języka, zaprosiliśmy dzieci z SP nr 32. Pierwszą cześć spotkania zatytułowaliśmy Trudnych słówek użyj z głową - przewodnikiem po trudnych słówkach była rodzina Miziołków z książki Joanny Olech Trudne słówka: niepoważny słowniczek rodziny Miziołków. Dzieci wspólnie z Miziołkami wyjaśniali znaczenie trudnych wyrazów takich jak: Efemeryda, hipokryzja, impertynent… itp. Drugą część spotkania nazwaliśmy Muzeum wyrazów, tym razem przewodnikami były bliźnięta z książki Grzegorza Kasdepki Tu i tam z Kubą i Bubą. Uczniowie poznali słowa, których używali nasi pradziadkowie, a o których dzisiaj nikt nie pamięta np. białogłowa - kobieta, binokle - okulary, żak - student, jatka - sklep mięsny… itp. Zadaniem dzieci było dopasowanie karteczki ze współczesną nazwą do „eksponatu” z Muzeum Wyrazów.