A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Jesień - spotkanie z jeżem

2017-11-20

W poniedziałkowy ranek 20 listopada niebo nad Kielcami pokryły ciemne chmury. Z nich to posypały się pierwsze tej jesieni płatki śniegu. Czy to początek zimy? Co z naszym spotkaniem z pierwszakami z pobliskiej szkoły? Uczniowie klasy IA ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach postanowili w naszej placówce poszukać książek, które przybliżą im jesień, jako porę roku. Wraz z Kacperkiem na stolikach w przytulnej części dziecięcej ułożyliśmy wszystkie książeczki związane tematycznie z obecną porą roku. Były tam między innymi: Rok z Linneą Christiny Bjork, Bór i Gaik w jesiennym lesie Jerzego M. Czarneckiego, W ogrodzie i w domu, Przez okrągły roczek Ewy Szelburg-Zarembiny i wiele innych.

Za oknem chwilowa poprawa pogody - opady śniegu z deszczem ustały. Wraz z wybiciem godziny 10 w drzwiach pojawiła się grupa dzieciaków wraz z panią Moniką. Dzieciom niestraszne pogodowe zawirowania. Roześmiane usiadły przy stolikach i rozpoczęło się czytanie i oglądanie przez wielkie „W”. Ulubiona pani Monika pozwoliła dzieciom wybrać książeczki, które będą czytane. Nie był to łatwy wybór - ale roztropne dzieciaki postanowiły „sprawdzić” zawartość każdej z książeczek. W jednej odkryły piękne wiersze o jesieni, w kolejnej ciekawostki o jesiennym lesie, w następnej informacje o małym mieszkańcu polskich lasów i ogrodów. Nie zgadniecie o jakie zwierzątko chodziło małym przyjaciołom przyrody. Dzieci w trakcie wcześniejszych spacerów po jesiennym parku (było to na przełomie września i października, kiedy to polska złota jesień malowała drzewa, a alejki pokrywały rude kasztany) na trawniku ujrzały jeża. Zafascynowane pięknem przyrody zapomniały o tym niezwykłym spotkaniu. Dzisiaj wspominając tamten spacer postanowiły, że IA jeża zna, czyli wie wszystko o tym nocnym wędrowcu.

Na wystawce przygotowanej dla dzieci znalazła się niezwykłe pozycje: Zwierzęta Polski oraz W ogrodzie i w domu. W nich to mali tropiciele odnaleźli tak potrzebne im informacje. Książki pozwoliły bardzo dokładnie poznać tego mieszkańca lasu. Poniżej niewielki skrót, który pozwoli rozbudzić waszą ciekawość:.

… Jeż ma 35 cm długości i waży do 1 kg. Wierzchnia część ciała pokryta jest ostrymi prążkowanymi biało-brązowo-czarnymi kolcami. Żywi się przede wszystkim owadami, dżdżownicami, ślimakami. Niekiedy urozmaica dietę owocami. Prowadzi nocny tryb życia. Jest krótkowidzem. Ma za to dobry słuch i węch - gdy poczuje nęcący go zapach jego nos staje się wilgotny. Małe jeżyki rodzą się „gołe” - ich skóry nie pokrywają kolce. Są one ukryte. W ciągu kilku dni powoli „wyrastają” na małych ciałkach. ….

To tylko niewielki fragment. Kto ciekawy - zapraszamy do lektury. Pierwszaki zaspokoiły nieco swoją ciekawość. Postanowiły zdobytymi wiadomościami podzielić się z przyjaciółmi. Nie ma lepszego miejsca niż szkolna świetlica. Tam spotykają się wszyscy, którzy świetnie bawią się w towarzystwie książek. „Zaopatrzone” w odpowiednie książki dzieci (nieco zasmucone) wyruszyły w droga powrotną. By nie zapomniały o naszej bibliotece każde z nich dostało słynną wizytówkę w kształcie misia. Ona zawsze zaprowadzi milusińskich do naszej super placówki. Póki co mówimy: Do zobaczenia!.