A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Święty Mikołaj i moda

2017-11-15

Jeszcze 21 dni (czyli trzy tygodnie) i do naszych domów zawita Święty Mikołaj - w czerwonym kubraczku, z długą białą brodą i z ogromnym workiem prezentów na plecach. By być w pełni przygotowanym uczniowie klasy III A ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach postanowili pogłębić swoją dotychczasową wiedzę. W środowy chłodny poranek 15 listopada wyruszyliśmy z Kacperkiem do szkoły. W ciepłej przytulnej klasie kończyła się lekcja matematyki. Pani Ania w mikołajowej czapce rozpoczęła wielkie czytanie. Książka Wernera Kustenmachera pt. Krzysio Świeca i opowiadanie bożonarodzeniowe okazała się skarbnicą wiedzy. Krzysio Świeca to jedna ze świeczek choinkowych. Jest jednak coś, co wyróżnia ją spośród innych. Krzyś posiada ogromną wiedzę o historii i tradycji związanej z Adwentem i Bożym Narodzeniem. Doskonale wie, że choinka jest tradycją niemiecką, a nierozłącznym elementem tych świąt jest wesoły pan w czerwonym ubranku.

Święty Mikołaj Urodził się ponad 1700 lat temu w Azji Mniejszej w mieście Myrra., gdzie był biskupem. Pomagał biednym, uwalniał skazańców, ratował rozbitków… dzisiaj jest patronem więźniów, żeglarzy, notariuszy i młynarzy. Fińska legenda mówi zaś, że ów święty urodził się w bogatej rodzinie, w portowym mieście Patara na Górze Ucha, dlatego słyszy prośby wszystkich dzieci na całej kuli ziemskiej. Każdy z nas wie, jak wygląda, ale czy znacie imiona, którymi nazywają go w poszczególnych państwach. Dla zainteresowanych mała ściąga:.

Father Christmas - Anglia Weinachtsmann - Niemcy Pere Noel - Francja Kriss Kringle - Holandia Santa Claus - USA Santa San - Japonia Died Moroz - Rosja Noel Baba - Turcja Nisse - Szwecja Babbo Natale - Hiszpania.

Nasi mili gospodarze z wypiekami na twarzy słuchali opowieści Krzysia Świecy. Nagle któreś z dzieci zaproponowało by przygotować niespodziankę dla Świętego Mikołaja. Ale co to ma być ? Roztropny Patryk został głównym projektantem mody - to on namówił przyjaciół by stworzyć nowe modele „mikołajowego” ubrania. Czarno-białe obrazki pod wpływem wyobraźni dzieci i zaczarowanych kredek raz dwa zamieniły się w przepiękny katalog pt. „Moda Świętego Mikołaja. Sezon 2017/2018”. Obok czerwieni (która zmieniła nieco stopień nasycenia) pojawiły się zieleń, błękit oraz pomarańczowy. Katalog gotowy - pani Ewa, która rok temu wysłała w imieniu dzieci list do dalekiej Laponii i tym razem wystąpi w roli listonosza. Może Święty Mikołaj podzieli się opinią z małymi kielczanami i przyśle list. Czekamy na wieści.

Niestety na dzieci z niecierpliwością czekała pani Agata - ulubiona nauczycielka języka angielskiego. Pora wracać. Nie lubimy pożegnań, ale jedno jest pewne - wkrótce znowu się zobaczymy. Do zobaczenia!.

P.S. Każdego, kto ciekawy jest jak wyglądały prace nad katalogiem zapraszamy do fotogalerii.