Dobre maniery

2016-05-17

17 maja w naszej bibliotece odbyły się zajęcia z biblioterapii pt. „Dobre maniery, czyli co to znaczy być dobrze wychowanym”. Wzięły w nich udział pięciolatki z PS nr 42. Nasze spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat zasad dobrego wychowania. Dzieci dowiedziały się, co wypada, a czego nie wypada robić w różnych sytuacjach, utrwaliły sobie formy i zwroty grzecznościowe oraz zasady właściwego zachowania się przy stole. Pomogły im w tym książki: G. Kasdepke - Bon czy ton savoir - vivre dla dzieci i J. Krzyżanek - Dobre maniery Cecylki Knedelek. Następnie przeczytaliśmy opowiadanie biblioterapeutyczne Agnieszki Łaby pt. Dwie dżdżownice, które stało się podstawą do rozmowy na temat bohaterów: dobrze wychowanej dżdżownicy Heli i źle wychowanej dżdżownicy Zuzi. Po wysłuchaniu opowiadania nasi goście z entuzjazmem wzięli udział w punktowanych zabawach ruchowych, z których najbardziej spodobała im się ta, wymagająca umiejętności aktorskich, czyli „O dobrym tonie przy telefonie”. Za aktywny udział w naszych zajęciach dzieci otrzymały dyplomy - „Znawcy dobrych manier”.