Książeczki z naszej półeczki

2016-05-11

1 maja odwiedziła nas grupa 6 z PS 5. Ponieważ obchodziliśmy właśnie Tydzień Bibliotek, całe zajęcia poświęcone były bibliotece i oczywiście książkom, które się w niej znajdują. Na wstępie pięciolatki wysłuchały wiersza Jana Huszczy pt. Skarga książki. Utwór ten posłużył nam jako pretekst do zastanowienia się, jak należy obchodzić się z książkami i jakie zasady wypożyczania obowiązują w bibliotece. Następnie dzieci odgadywały, jakie bajki ukryte są w książeczkach stojących na regale za nami. Przy okazji z książek tych wyjmowały zakładki, na których widniały prośby książki oraz żarty. Zadaniem dzieci było odgadnąć, które wypowiedzi zaliczają się do próśb książki, a które do żartów. Po chwili dwie tablice zapełniły się zakładkami. Na jednej planszy widniały prośby typu: „Zanim mnie weźmiesz do czytania, umyj ręce”, zaś na drugiej humorystyczne wypowiedzi w rodzaju: „Gdy nie masz pod ręką bloku, możesz wykonać rysunki na moich kartkach” albo „Od czasu do czasu włóż mnie do klatki chomika - chętnie się z nim zaprzyjaźnię”. Gdy już dzieci przestały się śmiać, podzieliliśmy je na dwie grupy: Czerwonych Kapturków i Wilków, po czym przystąpiliśmy do kolejnych zabaw, mających na celu sprawdzenie znajomości treści książek. Były więc bajkowe zagadki, bajkowe puzzle, łączenie bajkowych przyjaciół w pary… Dzieci bardzo angażowały się w wykonywanie poszczególnych zadań, więc biblioteka wypełniła się entuzjastycznymi okrzykami - mamy nadzieję, że dzięki temu wszyscy odwiedzający nas czytelnicy mogli zorientować się, iż właśnie obchodzimy Tydzień Bibliotek… Pod koniec zajęć podliczyliśmy zdobyte przez grupy punkty i daliśmy dzieciom na pamiątkę zakładki, na których umieszczone były prośby książki.