Dzień Ziemi - jestem eko

2016-04-25

W słoneczny poniedziałkowy poranek, 25 kwietnia postanowiliśmy wraz z Kacperkiem sprawić niespodziankę naszym milusińskim - uczniom klasy IA ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Uzbrojeni w książeczki, i nie tylko, wyruszyliśmy w drogę. Nasze przybycie wywołało na malutkich buźkach ogromne uśmiechy.

Pamiętacie - kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Ziemi, dlatego też postanowiliśmy „sprawdzić” wiedzę pierwszaków na temat ochrony środowiska, recyklingu i ekologii. Pora na wielki test:.

Co zanieczyszcza nasze środowisko? Czy wypalanie traw jest pożyteczne i bezpieczne? Co to jest recykling? Czy należy chronić środowisko i dlaczego? Dlaczego w niebie jest dziura? Co oznacza „trzy R”? .

To tylko niektóre z pytań, z jakimi zmierzyli się nasi mali ekolodzy. Bardzo pomocne okazały się książeczki, które zapobiegliwy skrzat Kacperek przygotował na dzisiejsze spotkanie. Raj na Ziemi czyli Rady nie od parady Małgorzaty Strzałkowskiej oraz Ciekawe dlaczego w niebie jest dziura i inne pytania na temat środowiska okazały się wspaniałą skarbnicą wiedzy, ale też źródłem wspaniałej zabawy. Czy jest coś bardziej fascynującego niż czytanie - nie ma! Gdy milusińscy łamali swoje maleńkie główki pani Ania czytała eko-wiersze. Oto jeden z nich:.

W klasie wielkie poruszenie. Występują dziś na scenie Ala, Ola, Ewa, Basia… - Na odpady nie ma rady. Nie schowamy do szuflady gór odpadów oraz śmieci. Na odpady nie ma rady, lecz nie płaczmy, bez przesady - aby na to coś zaradzić trzeba z głową je gromadzić. Segregujmy je dokładnie zamiast wrzucać jak popadnie. I od dzisiaj śmiećmy z głową. nowocześnie, postępowo! .

Zasłuchani nie zauważyliśmy, iż nasz biblioteczny skrzat z wielką dokładnością wykonywał tajemnicze czynności. Pustą butelkę po ulubionym napoju zamienił w prześliczną ośmiornicę (tak naprawdę to miała ona dziesięć odnóży) oraz cudnej urody kwiat róży. Kilka cięć nożyczkami, kolorowa papier i bibuła - to wszystko czego potrzeba, by wyczarować eko-zabawkę.

Niestety czas płynie nieubłaganie. Nadszedł czas pożegnania. Tuż przed powrotem do biblioteki ogłosiliśmy konkurs na najpiękniejszy „portret” Ziemi. O jego przebiegu poinformujemy Was podczas kolejnego spotkania. Życzymy powodzenia i do zobaczenia wkrótce.

P.S. Pewnie jesteście ciekawi, jak wyglądała eko-ośmiornica. Niestety, okazała się zbyt nieśmiała by pozować do zdjęć, ale obiecujemy, że już wkrótce opublikujemy jej wizerunek.