Niespodziewani goście

2016-04-11

W poniedziałkowy poranek, 11 kwietnia do drzwi biblioteki zapukali niespodziewani goście. To pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Korzystając z przepięknej pogody postanowili poszukać przygody. Małe nóżki przyprowadziły je do naszej placówki. I tak rozpoczęła się wielka przygoda.

W zaczarowanej krainie książek przygoda skrywa się na każdej półce i każdej stronicy. Jak dobra zabawa, to tylko w doborowym towarzystwie. Kogo zaprosić? Zapytajmy bibliotecznego skrzata Kacperka.

W maleńkim mieszkanku naszego przyjaciela wielkie porządki. To początek przygotowań do urodzin Kleofasa (to brat bliźniak Kacperka - skrzat zamieszkujący bibliotekę w dalekim Wrocławiu). Mali goście postanowili pomóc w porządkach i dekorowaniu salonu. Ale od czego zacząć? Poszukajmy odpowiednich książeczek. Kilka minut i już mamy. Są to ABC porządków domowych, Wierszyki domowe Michała Rusinka i Od rzeczy do rzeczy Wandy Chotomskiej. Przystępujemy do pracy. Magiczne ściereczki usuwają kurz, na stoliczku przykrytym białą serwetą dumnie stanął wazon z wiosennymi żonkilami. Czyste okienka zdobią tiulowe firanki. Pora na odkurzanie - po cichutku do salonu wjechał ogromny „potwór na literkę O”. Tak, tak to odkurzacz Benek, który natychmiast rozpoczął taniec - połamaniec:.

Odkurzacz ma trąbę jak słoń, ucho na grzbiecie i bardzo długi ogon zakończony wtyczką. Gdy wetkniemy wtyczkę do kontaktu rozpoczyna wędrówkę po całym mieszkaniu i obwąchuje trąbą wszystkie kąty. Łyka kurz spod stolika i kurz z dywanika. Łazi i mruczy - jeden chętnie wącha łubin, drugi woli zapach róż, każdy co innego lubi, a ja wolę wąchać kurz… .

Przy pomocy dzielnych pomagierów przygotowania do urodzinowego przyjęcia dobiegły końca. Teraz pora na chwilkę odpoczynku i filiżankę herbatki. Ale co to? Z kuchni dochodzą dziwne odgłosy - to król czajnik oznajmia swoje przybycie:.

Czajnik to tajny nadajnik. Niby od piątku do piątku służy do gotowania wrzątku, w którym się potem pichci na zupę warzywka, ale to tylko przykrywka dla tajnej misji, która na tym polega, że czajnik-nadajnik ostrzega zamieszkujące kosmos cywilizacje: .

Czas płynie bardzo szybko. Pora wracać do szkoły. Tam na naszych milusińskich czeka kolejna przygoda - tym razem matematyczna (spotkanie z tabliczką mnożenia). Życzymy powodzenia. Dziękujemy za pomoc i zapraszamy ponownie. Do zobaczenia wkrótce.