Kulturalnie "w" i "o"

2016-03-08

Trwa Tydzień Kultury Języka. W ramach zajęć upowszechniających naszą mowę ojczystą, gościliśmy klasę VI z SP nr 9 w Kielcach. Uczniowie zapoznawali się z fragmentami ustawy Senatu RP i wybierali najważniejsze zdania, dotyczące ochrony języka polskiego. Korzystając z przygotowanych słowników - zdefiniowali terminy: agresja, eufemizm i wulgaryzm, a następnie przeredagowywali scenki pełne agresywnych sformułowań na bardziej kulturalne. Sporo problemów sprawiło uczniom wyjaśnienie znaczenia eufemizmów i wreszcie próba spisania jak największej liczby porad dla osób chcących się posługiwać piękną polszczyzną. Zajęcia zakończyliśmy prostym wnioskiem - jako Polacy winniśmy starać się zachować swój język w pięknej formie, przede wszystkim nie ranić się słowem, a codzienne wypowiedzi oczyszczać z niepotrzebnej agresji i wulgarności.