P jak przysłowie

2016-03-07

Ledwo bibliotekę opuściła grupa drugoklasistów, a w nasze progi zawitała kolejna czeredka. To uczniowie klasy IIIA ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Dzieci postanowiły sprawdzić swoją wiedzę na temat przysłów. Co to są przysłowia, kto je wymyślił i jak ich właściwie używać - to tylko niektóre z pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi.

Przysłowia to króciutkie teksty, często rymowane, zawierające życiowe mądrości przedstawione w bardzo obrazowy sposób. To już wiemy - teraz pora na sprawdzian ze znajomości owych przysłów. Dzieci jedno przez drugie wymieniały znane sobie powiedzonka. Pewnie je znacie - są to:.

Strach ma wielkie oczy, Na złodzieju czapka gore, Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. .

Znać, znamy, ale jakie jest ich znaczenie? I tu jak zwykle z pomocą przybyły książeczki. Dzielnie wertowane przez małych detektywów ujawniły skrywane na swoich stronicach tajemnice. Zajmijmy się jednym z nich -.

Dzisiaj w nocy światło zgasło. Ciemność dom okryła ciasno, głucho się zrobiło wkoło i tak jakoś… niewesoło. A przez szparę (dość malutką) straszne COŚ zamajaczyło. Miało oczy wielkie, dzikie, więc pod łóżko zwiałem z krzykiem… rankiem cicho, pomaleńku wyczołgałem się z kryjówki i ruszyłem skontrolować, co się w przedpokoju chowa… A TO BYŁA MYSZ PLUSZOWA… .

Czy domyślacie się, o którym przysłowiu mowa? - tak, tak - to o strachu, który ma wielkie oczy. Jeśli czegoś bardzo się lękamy to wyolbrzymiamy niebezpieczeństwo. A to, co w rzeczywistości jest drobiazgiem, w naszych oczach staje się przeogromne i niezwykle wręcz groźne.

Z minuty na minutkę przed małymi detektywami przysłowia odkrywały swoje skrywane tajemnice. A jakie - to juz wkrótce podczas kolejnego spotkania. Do zobaczenia.

P.S. Przed naszymi gośćmi wielkie wyzwanie. Biblioteczny skrzat Kacperek poprosił by jego galerię wzbogaciły ilustracje przedstawiające najpopularniejsze przysłowia wykonane przez milusińskich. Jakie przysłowia wybrały dzieci, okaże się już za tydzień gdy nastąpi wielki wernisaż. Serdecznie zapraszamy.