A jak alfabet

2016-03-07

Nastał poniedziałkowy poranek, 7 marca. Czas na oficjalne rozpoczęcie XXIV Tygodnia Kultury Języka. Tuż po godzinie ósmej do biblioteki zawitała grupa uczniów klasy IIA ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Dzieci postanowiły podszkolić swoją znajomość z dziedziny „Litery polskiego alfabetu”. Powiecie, że to nic trudnego, ale gdy ma się tylko sześć lub siedem lat, to już nie taka prosta sprawa. Która jest pierwsza, która najważniejsza. Jak je wszystkie zapamiętać? Przecież znajomość literek to podstawa.

Aby naszym milusińskim ułatwić arcytrudne zadanie do zabawy zaprosiliśmy książeczki i zaczęło się.

W bibliotece szalał wiatr - elementarz z półki spadł. a tam w środku abecadło z przerażeniem całkiem zbladło! Nic dziwnego: A zaspane, B bez bluzki, C zmieszane… U ma urlop, W na wczasach, Y na obiad gości sprasza, Z krzyczy : ZAMYKAMY! JUTRO, JUTRO ZABAWĘ ZACZYNAMY! .

Pierwsze zadanie - wymień wszystkie polskie literki - dzieci pilnie się uczą, więc to nie sprawiło im trudności. Przed nimi trudniejsze wyzwanie - bezbłędne podczytywanie wierszy poświęcony wybranym literkom. A było to tak:.

Ale afera! Agent Antoni aligatora po dachu goni! Za nim biegnie alcistka bosa, trzyma pod pachą dziób albatrosa. Albatros w skrzydłach targa armatę, armatą straszy arystokratę… .

Po literce A przyszła kolej na gadulskie G i M jak mamut Mietek. Dzieci z ochotą podejmowały wyzwania. Dzielnie trenowały małe języczki. Gdy zmęczyły się nieco językową gimnastyką przyszła pora na ćwiczenia w wydaniu pani bibliotekarki. Ta dzielnie sięgnęła po Kram z literkami i próbowała swoich sił w potyczce z literkami D i Ł. Kto ciekawy jak brzmią wierszyki o polskich literach zapraszamy do biblioteki po książeczki. Języczki zmęczone, śmiech spowodował niewielki brzuch brzuszka - pora odpocząć i powrócić do szkoły, by podzielić się nowymi umiejętnościami. Do zobaczenia.

P.S. A jak Ania, Adam, Alan. Każdy swoje imię zna. Więc do dzieła - malujemy portret literki, na którą rozpoczyna się nasze imię. Kto wykona najpiękniejszy, okaże się wkrótce. Z niecierpliwością czekamy na gotowe prace.